podsumowanie roku 2016

Podsumowanie roku 2016

Stary rok powoli się z nami żegna, więc jest to doskonała okazja na tradycyjne już podsumowanie tego, co działo się na moim blogu w ostatnim czasie. Koniecznie przeczytajcie, jeśli nadmiar obowiązków uniemożliwiał Wam bycie na bieżąco z niektórymi informacjami.

.

Ilość odwiedzających

Zdaję sobie sprawę, że język rosyjski nie jest w Polsce tak popularny jak angielski czy niemiecki, więc o takich statystykach jak u moich kolegów anglistów czy germanistów, który zajmują się blogowaniem, mogę tylko pomarzyć. Ale i tak wzrost liczby odsłon o 42%  czy użytkowników o 58% w stosunku do roku poprzedniego bardzo cieszy.

.

Nowe kanały promocji

Bardzo dobrze radzi sobie wprowadzony pod koniec ubiegłego roku newsletter, którego liczba subskrybentów stale rośnie i aktualnie liczy ok. 150 adresów. Cieszy mnie, że do tej pory na palcach jednej ręki można policzyć osoby, które zrezygnowały z otrzymywania wiadomości, co świadczy o tym, że decyzja o zapisaniu się do newslettera była świadoma, a moje wysyłki nie zawiodły Waszych oczekiwań. Również w tym roku podtrzymuję zasady funkcjonowania tej formy komunikacji na moim blogu, a więc spodziewajcie się ciekawych treści oraz materiałów do nauki języka rosyjskiego.

Do moich kanałów w social media (oprócz Facebooka i Google+) dołączył profil na Twitterze. Jeżeli podobają Wam się publikowane na nim treści, zachęca Was do jego śledzenia, jeśli jeszcze do tej pory tego nie zrobiliście.

.

podsumowanie roku 2016 na dagatlumaczy.pl

.

Akcje blogerskie

Cały czas działam w projekcie Blogi językowe i kulturowe. W tym roku uczestniczyłam w 5 akcjach blogerskich – zarówno cyklicznych, jak i jednorazowych.

Do cyklicznych należą :

Natomiast do jednorazowych należą:

Oprócz tego, w ramach wspomnianego projektu, uczestniczę również w mniejszych akcjach takich jak „Z piosenkami dookoła świata” (co miesiąc przygotowujemy playlistę utworów z różnych krajów) oraz „Wpis tematyczny” (co miesiąc przygotowujemy wpis z linkami do naszych starszych wpisów o określonej tematyce), a także angażuję się w działania promocyjne (prowadzenie strony internetowej i profili społecznościowych czy poszczególnych akcji).

.

Wpisy gościnne

W tym roku z możliwości opublikowania artykułu gościnnego skorzystała Ola Jakubowska, autorka bloga o języku niemieckim „Niemiecka Sofa”, która napisała tekst o napisach filmowych dla osób niesłyszących.

Natomiast ja przygotowałam wypowiedź do artykułu Jakie ćwiczenia lubią nauczyciele? na blog „Mów do mnie!” oraz artykuł Mailing jako jedno z narzędzi do nauki języka obcego.

Bardzo ciekawą publikacją okazał się artykuł Trendy w nauczaniu języków obcych, który przygotowywaliśmy wspólnie z kilkoma innymi blogerami językowymi.

.

Materiały językowe

To było jedno z moich postanowień noworocznych i udało mi się je zrealizować. Na blogu pojawiła się zakładka Materiały językowe, w której znajdziecie 2 kursy tematyczne ze słownictwem oraz jeden gramatyczny, z odmianą wybranych czasowników. Materiał są dostępne nieodpłatnie wystarczy tylko zapisać się do newslettera.

.

Tłumaczenia i zajęcia z rosyjskiego

Bloguję już 5 lat (o czym mogliście się przekonać w jednym z wpisów), ale cały czas równolegle zajmuję się tłumaczeniami z i na język rosyjski. Okazyjnie zdarza mi się również uczyć języka rosyjskiego, ale traktuję to bardziej hobbystycznie, ponieważ bardzo to lubię. W mijającym roku miałam bardzo ciekawe doświadczenie prowadzenia kursu języka rosyjskiego na stacji antarktycznej, w której  pracowałam (możecie o tym przeczytać w tekście I znów parę słów o motywacji).

.

Co w 2017 roku?

Oczywiście nie zamierzam odpuszczać i nadal będę prowadzić bloga w formie takiej jak dotychczas. Aktualnie pracuję nad specjalistycznym słowniczkiem polsko-rosyjskim zawierającym słownictwo związane z branżą, którą zajmuję się zawodowo. Na razie nie zdradzam szczegółów, ale mam nadzieję, że będzie już dostępny za klika miesięcy.

Stale jestem otwarta na wszelkie Wasze sugestie dotyczące zarówno bloga, jak materiałów językowych – możecie je przesyłać mailowo lub zamieścić w komentarzu pod tym tekstem.

.

Z okazji nadchodzącego Nowego Roku życzę Wam przede wszystkim radości – z Was samych, tego co robicie i Waszego najbliższego otoczenia. Dbajcie o Wasze zainteresowania i przyjaźnie, bo te tak często przegrywają z codziennym zabieganiem. I zrealizujcie choć połowę postanowień noworocznych 😉

.

Czytaj również: