Dzień Dziecka

Piosenki z dzieciństwa po rosyjsku

Dzisiaj obchodzimy Dzień Dziecka 🙂 Z tej okazji razem z innymi blogerami przygotowaliśmy dla Was w ramach akcji „Piosenki na Dzień Dziecka” kilka znanych melodii w różnych językach. Przyznajcie się – ile z nich jeszcze pamiętacie?

Mały Książę zwykł mawiać „Wszyscy dorośli byli kiedyś dziećmi, ale niewielu z nich o tym pamięta”. Jeżeli już zapomnieliście jak to jest być dzieckiem, koniecznie zróbcie dzisiaj coś niecodziennego. A jeśli macie już własne pociechy, koniecznie posłuchajcie razem wybranych przez nas piosenek 🙂

.

Hakuna matata (Хакуна матата)

Posłuchaj piosenki

.

Uwielbiam tę piosenkę! Kiedy ją ostatnio śpiewałam myjąc naczynia, mój mąż się dziwił, że jeszcze pamiętam słowa 🙂 Swoją drogą to piosenka z bajki, którą oglądałam w kinie po raz pierwszy. Do pewnego momentu ta bajka kojarzyła mi się tylko z momentem śmierci Mufasy, na którym chyba wszyscy się popłakali, ale najwyraźniej, kiedy się okazało, że życie przynosi więcej smutnych chwil, filozofia „hakuna matata” okazała się dominująca.

.

Mam tę moc (Отпусти и забудь)

Posłuchaj piosenki

.

Akurat Krainy lodu jeszcze nie widziałam, więc koniecznie muszę to nadrobić. Swoją drogą rosyjskie tłumaczenie angielskiego tytułu Let it go jest bliższe oryginału niż polskie.

.

Stary farmer farmę miał (У старого МакДональда была ферма)

Posłuchaj piosenki

.

Dzięki tej piosence przy okazji możemy się nauczyć kilku onomatopei, w tym przypadku dźwięków wydawanych przez zwierzęta.

  • Kurczak robi pi pi, a цыпленок – цып-цып
  • Pies robi hau hau, ale собака гав-гав
  • Świnia chrumka, свинья robi хрю-хрю
  • Koń rży, a лошадь robi цок-цок
  • Krowa robi muu, a короваму-му (uf, tu przynajmniej jest łatwo)
  • Kaczka robi kwa kwa, a уткакря-кря

Przyznam się, że zawsze miałam z tym problem i nie wszystkie odgłosy potrafię zapisać (co z tego, że je słyszę i pamiętam jak jako dziecko udawałam konia czy osła? Wtedy całkiem nieźle mi to wychodziło, teraz jest już gorzej – za rzadko praktykuję).

.

Oprócz powyższych, wspólnie wybranych piosenek, przygotowałam dla Was jeszcze jedną:

Piosenka kołoboka/(Колобок)

Posłuchaj piosenki

.

Może niektórzy z Was pamiętają mój wpis o bajce kołobok. I to jest właśnie ta piosenka, którą śpiewa pszeniczny chlebek.

.

Zobaczcie również jak brzmią popularne piosenki dla dzieci w innych językach na blogach biorących udział w dzisiejszej akcji:

 

.

Jeśli chcecie podzielić się piosenkami, których słuchaliście w dzieciństwie, czekam na Wasze komentarze 😉