Nowy Rok

Podsumowanie roku 2015

Wielkimi krokami zbliża się Nowy Rok, pora więc na podsumowania, wyciągnięcie wniosków i plany na przyszłość. Oczywiście, nie może tego zabraknąć również na moim blogu, z którym jesteście już ponad 4 lata.

Co się ciekawego wydarzyło przez ostatni rok? Z pewnością zauważyliście, że strona zmieniła nieco nazwę i z bloga o tłumaczeniach stała się blogiem o tłumaczeniach i języku rosyjskim. Zmiana ta była podyktowana oczekiwaniami czytelników, a wpisy przydatne w nauce języka rosyjskiego cieszą się dużą popularnością.

.

Ruch na blogu

W porównaniu do roku ubiegłego ilość odsłon bloga wzrosła o 31,06%. Oby ta wartość w następnym roku była jeszcze większa. Najwięcej wejść generowały ruch z wyników organicznych wyszukiwarki Google, wejścia bezpośrednie oraz odesłania z serwisu Facebook. Najwięcej czytelników (20,40%) pochodzi z Warszawy, Kraków uplasował się na drugiej pozycji (11,49%) – jako rodowity krakus uważam to za skandal (:P), ale faktycznie, przyznaję, że nie przywiązywałam uwagi do pozycjonowania w lokalnych wynikach wyszukiwania, gdyż specyfika mojego bloga raczej tego nie wymaga.

W związku z niezwykle istotną zmianą jaką było wprowadzenie responsywnej wersji bloga, ilość wejść z urządzeń mobilnych w porównaniu do roku ubiegłego wzrosła aż o 131,01%.

Wśród czytelników mojego bloga przeważają mężczyźni (54,15%), a najliczniejsza grupa wiekowa to 25-34 lat (33,50%).

.

Najpopularniejsze artykuły w 2015 roku

Najczęściej czytanymi artykułami były:

Natomiast najwięcej komentarzy zdobył wpis Wielkanocna pascha.

.

Kwestie techniczne

W lutym całkowicie zmodernizowałam wygląd bloga – była to zarówno zmiana techniczna (przejście z CMS-a Joomla! na WordPress), jak i wizualna w postaci nowego layoutu. Oprócz tego pojawiła się wspomniana wyżej responsywna wersja bloga. Zmiany zostały przez Was ciepło przyjęte i nie wpłynęły negatywnie na nawigację i ilość odwiedzin bloga.

W tym dziale na listę postanowień noworocznych wpisuję nowy projekt strony błędu 404.

Kolejną ważną funkcjonalnością jest newsletter, który pojawił się na blogu na początku grudnia. Dzięki tej nowej formie komunikacji osoby, które regularnie czytają mojego bloga mogą być na bieżąco informowane o nowych wpisach. Więcej informacji wraz z możliwością zapisania się do newslettera znajdziecie tutaj.

.

Social media

Nadal prowadzę strony na Facebooku i Google +. Na razie nie planuję promocji w innym kanale społecznościowym, ale jeśli coś się zmieni w tej dziedzinie, z pewnością bardzo szybko się o tym dowiecie.

Aktywnie jestem zaangażowana w projekt Blogi językowe i kulturowe. Biorę też udział we wspólnych akcjach blogerskich – wpisy z nimi związane możecie znaleźć w kategorii Akcje blogerskie.

.

Co w 2016?

Przede wszystkim chciałabym przygotować dla Was nieco materiałów przydatnych w nauce języka rosyjskiego w formie e-booków. Zarówno o ich zawartości, jak i możliwościach pobrania będziecie na bieżąco informowani na blogu.

Oczywiście, cały czas jestem otwarta na wszelkie Wasze sugestie dotyczące zarówno samego bloga, jak i treści, które by Was interesowały. Propozycje możecie zamieszczać w komentarzach pod tym tekstem lub skorzystać z zakładki Kontakt.

Korzystając również z tej szczególnej okazji jaką jest koniec starego roku, przyjmijcie ode mnie życzenia wszelkiej pomyślności, radości na każdy dzień i motywacji do robienia fajnych rzeczy. I to przez cały nowy rok!

.

Czytaj również: