3 książki do nauki rosyjskiego z mojej biblioteczki

Lato w pełni, ale coraz częściej piszecie do mnie z zapytaniem, w jakie książki do nauki języka rosyjskiego warto zainwestować. Znaczy, że nadchodzi wrzesień, a wraz z nim różne pourlopowe plany.

W dzisiejszym wpisie przedstawiam Wam trzy książki z moich zbiorów – z pewnością warto im się przyjrzeć, jeśli planujecie naukę języka pod różnym kątem. Trudno je traktować jako podręczniki (o nich pisałam w innym tekście, który zamieszczam poniżej),

ale z pewnością mogą być dobrym materiałem uzupełniającym.

#1 Interpunkcja rosyjska z ćwiczeniami i testem sprawdzającym

Świetne opracowanie, o którym dowiedziałam się dzięki jednej z grup dla nauczycieli języka rosyjskiego na Facebooku. Interpunkcja to nie lada wyzwanie i nie ukrywam, że rzadko omawiałam ją na zajęciach z małymi wyjątkami, ponieważ materiały, którymi dysponowałam (głównie w języku rosyjskim) dla wielu osób okazywały się zbyt odstraszające. W tym przypadku tego problemu nie ma.

Pobierz próbkę materiału >>>


#2 Грамматика без проблем (Gramatyka bez problemów)

O rany, jak ja lubię tę książkę! Nie ukrywam, że mam do niej stosunek mocno sentymentalny, ponieważ korzystałam z niej na studiach. Ale nie myślcie sobie, że to jakiś staroć, o nie! Moje wydanie pochodzi z 2019 roku i jest to już siódme z kolei. Zagadnienia gramatyczne są klarownie wyjaśnione i opatrzone szeregiem ćwiczeń sprawdzających wiedzę. A, i każdy rozdział zawiera obrazkową anegdotę 🙂

Pobierz próbkę materiału >>>


#3 Fonetyka rosyjska. Praktyczny przewodnik po wymowie i intonacji z ćwiczeniami

Wcześniej przede wszystkim korzystałam z książeczki Wymowa i intonacja rosyjska dla uczniów szkół średnich J. Henzla i E. Szędzielorza (wydanie z 1997), ale były tam głównie przykłady słów i wyrażeń wraz z zapisem fonetycznym. Ta publikacja natomiast bardziej szczegółowo przedstawia teorię, jak prawidłowo powinno się wymawiać niektóre dźwięki (choć brak zapisu fonetycznego stanowi pewne utrudnienie). Obie publikacje w moim odczuciu dobrze się uzupełniają.

Pobierz próbkę materiału >>>

Obraz Lubos Houska z Pixabay