Pisanie odręczne po rosyjsku – dlaczego warto?

Ostatnio napisał do mnie pan Radosław, który po latach przerwy postanowił wrócić do nauki języka rosyjskiego. Mało tego – stwierdził, że chce sobie przypomnieć , jak się pisze po rosyjsku, i zapytał, czy mogę wskazać jakieś przydatne materiały. Ucieszyłam się bardzo!

Dlaczego? Bo takie zapytania trafiają do mnie bardzo rzadko. W świecie, w którym dominuje słowo drukowane, a my coraz częściej klikamy po ekranie i stukamy w klawisze, a coraz rzadziej sięgamy po długopis czy pióro (sic!), pismo odręczne zdaje się powoli odchodzić do lamusa.

Szkoda i niesłusznie, a w przypadku języka rosyjskiego w moim odczuciu praktykowanie pisma odręcznego jest szczególnie istotne i warto mu poświęcić nieco swojej uwagi.

Dlaczego warto odręcznie pisać bukwy?

Od razu muszę zaznaczyć, że nie jestem asem w zakresie kaligrafii. Jest to umiejętność do zdobycia na mojej długiej liście i mam nadzieję, że kiedyś znajdę na nią czas. Ale w pisaniu odręcznym zdecydowanie widzę plusy.

#1 Nauka alfabetu

Od czegoś trzeba zacząć – w przypadku nauki nowego alfabetu pisanie liter bardzo nam pomoże. Możemy poczuć się jak w zerówce, kiedy to kreśliliśmy swoje pierwsze literki. Naprawdę warto 🙂 Inne metody nauki grażdanki znajdziecie w poniższym wpisie:

#2 Eliminowanie błędów ortograficznych

Pisanie odręczne pomaga szybciej zapamiętywać poprawną pisownię wyrazów. A w tym obszarze przyjdzie nam się zmierzyć np. z lokalizacją miękkiego i twardego znaku czy poprawnym zapisem nieakcentowanych samogłosek (np. słowo krowa zapisujemy корова [korowa], które wymawiamy „karowa”].

#3 Zapamiętywanie słówek i #4 zapamiętywanie informacji

Punkt 3 jest oczywisty, natomiast punkt 4 jest jego rozwinięciem – kiedy używamy języka już na takim poziomie, że jesteśmy w stanie zdobywać za jego pośrednictwem wiedzę z innych obszarów, odręczne notatki bardzo pomagają w zapamiętywaniu i systematyzowaniu informacji.

To wszystko?

Niekoniecznie. O ile bowiem powyższe wskazówki mają charakter uniwersalny i możemy je zastosować do nauki dowolnego języka, o tyle umiejętność pisania odręcznego po rosyjsku pomoże nam zmierzyć się tekstami takimi, jak te poniżej (osoby, które np. piszą drukowanymi literami lub przywykły do tekstu drukowanego, mają wyraźnym problem z przeczytaniem takiego pisma, mimo dobrego opanowania alfabetu rosyjskiego):

pismo drukowane kursywą:

pismo odręczne często drukowane w podręcznikach jako wzorcowe w konkretnym typie ćwiczeń (z wielkimi i małymi literami):

Umiejętność odręcznego pisania i jego czytania pozwoli później zmierzyć się z takimi tekstami, np.:

Jeżeli chcecie się zmierzyć z nauką pisania po rosyjsku, polecam poniższy materiał 🙂

Obraz Andrys Stienstra z Pixabay