książka i las

Jak wrócić do nauki rosyjskiego po dłuższej przerwie?

To jedno z pytań, jakie czasem od Was słyszę. Kolejne dotyczy materiałów, które mogą być w takim powrocie pomocne.

Z mojego doświadczenia widzę, że osoby wracające do nauki rosyjskiego po długiej przerwie, a które wcześniej miały opanowane podstawy tego języka – znajomość alfabetu, płynne czytanie i umiejętność mówienia na codzienne tematy – radzą sobie całkiem nieźle. Choć oczywiście na pierwszych zajęciach prawie zawsze zarzekają się, że „nic nie pamiętają” 🙂

#1 Powrót (choć na chwilę) do „szkoły”

Nie bez powodu wcześniej wspomniałam o zajęciach, bo wydaje mi się, że taka forma jest najlepsza, żeby wdrożyć się z powrotem do nauki języka. Pozostaje pytanie, jak mają one wyglądać – czy będą to lekcje indywidualne czy zajęcia w szkole językowej.

Pierwszy wariant ma taką przewagę, że jest dostosowany do poziomu konkretnego ucznia i szybciej można sobie przypomnieć materiał, który się kiedyś opanowało. Jeżeli planujemy uczyć się języka na własną rękę, czasem wystarczy kilka zajęć, żeby odświeżyć sobie najważniejsze rzeczy i samemu już później układać dalszy plan działania.

Wybór szkoły językowej nie jest oczywiście gorszą opcją – w tym przypadku musimy wziąć pod uwagę inną perspektywę czasową (semestr, chyba że wcześniej zrezygnujemy z kursu; choć w tym przypadku szkoda, jeśli zapłaciliśmy za niego z góry) i inne warunki do nauki – grupa uczestników z różnymi umiejętnościami, choć teoretycznie o podobnym poziomie posługiwania się językiem obcym.

#2 Oglądanie filmów i filmików

I tak całymi dniami buszujemy w internecie, więc dołączam się pomysłu jednej z moich uczennic, żeby „raz dziennie oglądać krótki filmik po rosyjsku na YouTube”. Nawet jeśli z początku niewiele zrozumiemy. Dlaczego?

Osłuchamy się z językiem, jego melodią, intonacją i akcentowaniem. Zaczniemy wyłapywać pojedyncze słówka i z pewnością się zdziwimy, że je pamiętamy. Zrozumienie całości materiału przyjdzie później. Ale na spokojnie – od czegoś trzeba zacząć, prawda?

Polecam Wam przy okazji mój inny wpis, gdzie szukać inspiracji do kontaktu z językiem potocznym i sytuacjami komunikacyjnymi z życia codziennego (na początek takie są najlepsze):

#3 Dla tych, co lubią czytać (i czasem pisać)

Na początek zawsze polecam powtórkę zwrotów i wyrażeń – zaczynając od tych podstawowych („cześć, jak masz na imię?”), skończywszy na bardziej złożonych, opisujących czynności i zdarzenia („rano kupiłem chleb i masło”).

Bardzo dobrą pozycją jest seria „Rosyjski w tłumaczeniach” (to nie lokowanie produktu, sama korzystam czasem z tych książek na zajęciach), głównie pierwsza część (do tej pory ukazały się łącznie cztery, ale zakup wszystkich rozważałabym na bardziej zaawansowanym poziomie znajomości języka).

Książka zawiera listę zdań w języku polskim (na jednej stronie) do przetłumaczenia na rosyjski, które są pogrupowane w konkretne działy tematyczne (np. „przydatne zwroty”, „czasownik być”, „czasowniki z pierwszej koniugacji” etc.):

Na sąsiedniej stronie natomiast znajdziemy odpowiedzi po rosyjsku wraz z uzupełnieniem o podstawowe zasady gramatyczne dotyczące danego działu:

Co do wspomnianego pisania – wiem, że tej czynności nie praktykujemy tak, jak kiedyś. Na swoich zajęciach nie narzucam zadań domowych – osoby, które chcą je regularnie wykonywać, dzięki temu ćwiczą pisanie. Ci, którzy nie nie chcą lub nie znajdują na to czasu, mają mniej okazji do pisania odręcznego.

Mimo tego, że coraz wygodniej nam od razu pisać po rosyjsku na smartfonie czy komputerze, zachęcam do nauki tradycyjnej formy pisania 🙂 (tu wymyślcie minimum dwa powody, dla których warto to robić).

Wyżej opisany materiał jest doskonałym zeszytem ćwiczeń. Przy okazji polecam poniższy filmik, na którym możecie zobaczyć, jak pisać litery alfabety rosyjskiego:

Link do materiału

Co byście jeszcze dodali do powyższych wskazówek? Czekam na Wasze pomysły 🙂

Obraz Mystic Art Design z Pixabay