Językowe narzędzia online, z których regularnie korzystam

W dzisiejszym wpisie chciałam Wam polecić kilka przydatnych stron internetowych, z których regularnie korzystam, a które Wam również mogą się przydać do nauki języka rosyjskiego.

Accentizer – program do zaznaczania akcentów w rosyjskich tekstach

Każdy, kto uczy się języka rosyjskie wie, że akcentowanie poszczególnych słów może spędzić sen z powiek i wywoływać tęsknotę za bardziej przewidywalnym akcentem w języku polskim, który w większości przypadków pada na drugą sylabę od końca. Pisałam o tym w jednym ze starszych wpisów:

Narzędzie, z którego korzystam, błyskawicznie zaznaczy nam akcenty w dowolnym rosyjskim tekście. W wersji darmowej możemy wykorzystać do 2 000 symboli dziennie. Istnieje również możliwość zakupu wersji premium, w której takie ograniczenia nie występują.

strona: morpher.ru/accentizer

Wikisłownik (Викисловарь)

Bardzo przydatny słownik rosyjsko-rosyjski online, gdzie znajdziemy nie tylko definicję danego słowa, ale także pełną odmianę i przykłady użycia. No i możemy sprawdzić akcent 🙂

strona: ru.wiktionary.org

Korpus narodowy języka rosyjskiego (Национальный корпус русского языка)

Prawdziwy kombajn językowy 🙂 Sprawdzimy w nim konteksty, w jakich pojawia się dany wyraz, konstrukcje składniowe czy liczbę wystąpień konkretnego słowa.

strona: ruscorpora.ru

Znacie podobne strony, które mogą pomóc w nauce rosyjskiego? Jeśli tak, to koniecznie podzielcie się linkami w komentarzach!

Obraz SCY z Pixabay


Spodobał Ci się ten wpis?

Postaw mi kawę na buycoffee.to