Jak zaznaczyć akcent w języku rosyjskim?

Każdy, kto przygotowuje tekst po rosyjsku w wersji elektronicznej, a chce zaznaczyć w nim akcenty, zada sobie takie pytanie. Jest to czynność dość uciążliwa i w dodatku czasochłonna, ale można ją sobie znacznie uprościć, korzystając z odpowiednich aplikacji.

W czasie studiów wystarczyło na kserówce zaznaczyć akcenty długopisem i sprawa była załatwiona. Przy okazji można było sobie zrobić powtórkę z akcentowania, sprawdzić nowe słówka i czegoś przy okazji się nauczyć.

Jak zaczęłam pisać blog, również nie było problemu – dodanie akcentów do kilku rosyjskich wyrazów pojawiających się w tekście nie było dużym wyzwaniem. Można było skorzystać z symboli w edytorze tekstu, pogrubić lub podkreślić akcentowaną samogłoskę i gotowe.

Nawet jak zaczęłam dodatkowo uczyć języka rosyjskiego, sprawa nie wydawała się tak skomplikowana – były to lekcje indywidualne, więc przygotowanie materiału z pozaznaczanymi akcentami również nie nastręczało trudności.

Dopiero jak na zajęciach pojawiło się kilka osób, przygotowanie materiałów zaczęło zajmować więcej czasu. Wtedy pomyślałam, że trzeba to jakoś usprawnić, a czas przeznaczony na te nieszczęsne akcenty wykorzystać inaczej, np. dopisać do ćwiczenia kilka nowych słówek.

Zaczęłam szukać i oczywiście okazało się, że istnieje sporo darmowych rozwiązań umożliwiających poradzenie sobie z tym problemem. Oto i one:

.

Programy do zaznaczani akcentów w języku rosyjskim

Na początek dwa pierwsze z brzegu – wystarczy wkleić fragment tekstu i potwierdzić, a program sam zaznaczy nam akcenty:

.

Natomiast jeżeli chcemy szybko sprawdzić akcent w interesującym nas słowie, w Internecie nie brakuje odpowiednich słowników:

  • pro-udarenie.ru
  • accentonline.ru (tutaj dodatkowo znajdziemy nieco teorii oraz możemy rozwiązać test na znajomość akcentów w różnych rosyjskich słowach)

.

Gdybyście byli zainteresowani teoretycznym aspektem akcentu w języku rosyjskim wraz z konkretnymi przykładami, zachęcam Was do lektury jednego z moich wcześniejszych wpisów Akcent w języku rosyjskim.