5 rosyjskich kanałów na YT, które oglądam

Dzisiaj prezentuję Wam zupełnie subiektywną listę kilku wybranych rosyjskojęzycznych kanałów na YT, które staram się śledzić. Niestety, nie na bieżąco, tylko w miarę możliwości, ale i tak korzyść językowa jest ogromna!

 

Podobnie jak w przypadku blogów, tak i materiałów wideo kieruję się nadrzędną zasadą – muszą dotyczyć czegoś konkretnego, przekazywać wiedzę (niekoniecznie przydatną tu i teraz), a nie służyć jedynie rozrywce. Na oglądanie tego typu treści zwyczajnie szkoda mi czasu, który można wykorzystać na pójście na spacer czy nawet ugotowanie ulubionej potrawy. 🙂

Kolejność prezentowanych kanałów jest przypadkowa; wszystkie uważam za również ciekawe i warte oglądania.

 

#1 Мир наизнанку (Mir naiznanku)

Tytuł kanału prowadzonego przez Dmitrija Komarowa można przetłumaczyć jako „Świat na opak”. Jego tematyka jest typowo podróżnicza. Autor dociera w różne egzotyczne miejsca jeszcze nieoblegane przez turystów i dzieli się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi innych kultur i zwyczajów.

www.youtube.com/user/naiznankutv

 

#2 Анна Можарова ЕГЭ (Anna Możarowa JGE)

Vlog prowadzony przez nauczycielkę i korepetytorkę dzielącą się praktycznymi poradami, jak przygotować się do tzw. głównego egzaminu państwowego (Основной государственный экзамен) po szkole podstawowej i jednolitego egzaminu państwowego (Единый государственный экзамен), odpowiednika naszego egzaminu maturalnego, a także jak poprawnie pisać wszelkiego rodzaju wypracowania. Podoba mi się sposób prezentowania treści; prowadząca używa terminologii specjalistycznej związanej z edukacją na poziomie wyższym.

www.youtube.com/channel/UCWCDb5o_yzE_BFVxuu1V0vQ

 

#3 Yana Examen

Tematyka podobna do tej we wcześniej prezentowanym kanale, ale bardziej na luzie, od serca. Podoba mi się styl prowadzącej, która posługuje się bardzo ładnym językiem. Przyjemnie mi się jej słucha. Co prawda Yana od paru miesięcy nic nowego nie publikowała, ale jeszcze mnóstwo jej filmików czeka u mnie w kolejce do obejrzenia.

 

#4 Научпок (Nauczpok)

Kanał, w którym prezentowane są w krótki (materiały są zazwyczaj kilkuminutowe) i zabawny sposób (filmiki poklatkowe, przedstawiające rysowanie kolejnych scen) różne ciekawostki z pogranicza nauki i codziennego życia (np. historia selfie czy skąd biorą się brodawki).

www.youtube.com/user/nowchpok

 

#5 Aleksandra LearnBiology

Rzetelna dawka wiedzy z zakresu nauk przyrodniczych w formie kilku-kilkunastominutowych lekcji. Filmiki są również przygotowywane pod kątem egzaminów OGE i JGE, ale pod kątem językowym są wprost cudowne.

www.youtube.com/channel/UCR0mMPqNn0_imCJFTBh5QRA

 

A Wy jakie kanały na YT śledzicie? Podzielcie się w komentarzach!