narzędzia online

Narzędzia online do nauki języków obcych

Dzisiejszy wpis będzie sporą dawką wiedzy, ponieważ zaprosiłam kilku Blogerów do podzielenia się swoimi metodami nauki języków obcych. Tym razem będą to wszelkiej maści narzędzia online, z których korzystają w uczeniu innych i przede wszystkim siebie. 😉

Dwa lata temu na moim blogu pojawił się wpis o podobnym charakterze, w którym opisywaliśmy trendy w nauczaniu języków obcych. Dziękuję Autorkom blogów Po prostu włoski, Powiedz mnie!, Niemiecka Sofa, Komunikacja w biznesie, Slowlingo i Niderlandica za podzielenie się swoją wiedzą, a Was serdecznie zapraszam do lektury!

Paulina Kania, Po prostu włoski

Początkowo używałam różnych narzędzi online głównie do trenowania swojego poziomu języków. Bardzo pomogły mi podcasty i filmy w oryginalnych językach, dlatego pierwszym narzędziem, jakie zawsze polecam i wykorzystuję podczas moich lekcji to YouTube. Obecnie można tu znaleźć dużo wartościowej wiedzy za darmo. Jako lektor jestem w stanie dopasować odpowiednie filmy i nagrania do poziomu moich podopiecznych, ale zawsze zachęcam ich też do eksperymentowania. Nawet jeśli trafimy na trudniejszy poziom – nadal możemy coś z tego wynieść, nawet jeśli może nie zrozumiemy wszystkiego.

Drugie narzędzie, które stało się standardem na moich zajęciach przez Skype to strona Watch2gether, dzięki której na lekcjach możemy wspólnie oglądać to samo nagranie, ale też sterować nim: zatrzymać, przewinąć itp. Według mnie ma to ogromne znaczenie, bo mogę reagować od razu na to co widzimy/słyszymy, zatrzymać, jeśli jest coś trudnego lub gdy chcę coś dopowiedzieć do danego fragmentu.

Trzecie narzędzie, które zawsze chętnie polecam to słownik Glosbe. Niby jest to zwykły słownik i jak na prawie każdy internetowy słownik przystało – zdarzają się błędy. Mimo to jest moim ulubionym słownikiem, ponieważ poza podaniem wielu możliwych tłumaczeń danego słowa, jesteśmy w stanie sprawdzić kontekst, w jakim jest ono użyte. Zaczytują się tu przykłady wzięte z różnych witryn, co znacznie ułatwia nam wybranie odpowiedniego tłumaczenia.

Paulina Kania, Po protu włoski

Paulina Kania

Miłośniczka dobrej kawy i wszystkiego co włoskie. Z pasją uczy włoskiego, chociaż z wykształcenia jest informatykiem. Prowadzi bloga Po Prostu Włoski i grupę na Facebooku: Po Prostu Włoski – Parliamo italiano!, w której codziennie motywuje do nauki.


Maria Kulis, Powiedz mnie!

LingQ – strona i aplikacja do nauki języków stworzona przez Stevena Kaufmanna, słynnego poliglotę z Kanady. Steve zaczyna mówić i pisać w nowym języku, którego się uczy dopiero, kiedy opanuje co najmniej 2 000 słów. Nowe języki poznaje głównie poprzez czytanie i słuchanie. LingQ odpowiada dokładnie potrzebom tej metody: pozwala na czytanie tekstów i zaznaczanie słów, których jeszcze nie znamy, tłumaczenie ich i słuchanie. Jestem uzależniona od tej aplikacji, bo uwielbiam czytać i słuchać audycji w obcych językach. Całkiem podoba mi się również to, że wiem, ile dokładnie słów w danym języku znam (przynajmniej na podstawie tekstów, które czytam). [Aplikacja darmowa, chociaż darmowa wersja jest bardzo ograniczona].

Readlang Web Reader – wtyczka do przeglądarki połączona ze stroną Readlang. Dzięki niej mogę czytać i sprawdzać słowa w obcym języku na każdej stronie w internecie, bezpośrednio. Każde sprawdzone słowo zapisuje się w pamięci aplikacji na stronie-matce, gdzie można je przeglądać i powtarzać, widząc źródło i fragment kontekstu. [Wtyczka darmowa, z płatnym rozszerzeniem].

Quizlet – strona i aplikacja do tworzenia fiszek. Po kilku latach korzystania z Memrise i Anki postanowiłam dać szansę Quizletowi i to z nim zostałam na dobre. Podobnie jak Anki, fiszkę można stworzyć zarówno z pojedynczych słów, jak i zdań czy z obrazów. Lubię to, jak łatwo i intuicyjnie wpisuje się w niego nowe listy słownictwa – program sam podpowiada zarówno poprawny ich zapis w języku obcym, jak i poprawne tłumaczenie na polski. W system wbudowany jest również moduł wymowy. Ja najczęściej korzystam z trybu nauki, bo daje mi najwięcej informacji zwrotnych odnośnie do tego, jak wiele słów z danego zestawu znam i na jakim poziomie. Można jednak również organizować sobie powtórki w formie gier, testów, ćwiczyć np. samo pisanie. [Aplikacja darmowa, z płatnym rozszerzeniem].

Maria Kulis, Powiedz mnie!

Maria Kulis

Autora bloga językach obcych – Powiedz mnie! o nauce języków i życiu językami, promujący zasadę, że języki obce to nie nudne konwersacje i stosy podręczników do gramatyki. Ich nauka zmienia tego, kto się jej podejmuje, wpływa na sposób widzenia świata, wrażliwość, charakter, trochę jak mikstura „Wypij mnie!” znaleziona przez Alicję.


Aleksandra Jakubowska, Niemiecka Sofa

Chyba nie zdziwię doświadczonych nauczycieli, pisząc, że do nauki używam Skype i Google Dokument. To taka podstawa, od której warto zacząć. Z czego jeszcze korzystam podczas nauki?

Watch2gether – fantastyczna stronka, która umożliwia mi oglądanie dowolnego filmu z Youtube, Vimeo, Dailymotion, Soundcloud razem z moim uczniem. Mogę sobie utworzyć nawet całą playlistę, którą potem odsłuchujemy na zajęciach. Oprócz tego mam możliwość zatrzymania filmu w dowolnym momencie i zadania dodatkowych pytań lub dowiedzenia się, czy uczeń zrozumiał dany fragment.

Jeśli chodzi o piosenki, to polecam jeszcze stronę LyricsTraining. Wyszukuję w programie konkretnej piosenki i wspólnie z uczniem śpiewamy i uzupełniamy luki w tekście. Gdy nie mogę znaleźć piosenki, to sama tworzę własny zestaw.

I ostatnie narzędzie, które polecam moim uczniom i sama też używam, to Readlang. Dzięki niemu możemy czytać artykuł w oryginale, a jak nie rozumiemy jakiegoś słówka, to klikamy na nie i patrzymy na tłumaczenie. Każde takie słówko jest zapisywane na naszym profilu i możemy do niego potem wrócić, przećwiczyć w formie fiszek. Jedyne ograniczenie w wersji bezpłatnej, to limit słów do tłumaczenia (10 słów dziennie).

Aleksandra Jakubowska, Niemiecka Sofa

Aleksandra Jakubowska

Cześć, jestem Ola Jakubowska i kocham niemiecki. Jestem germanistką z zamiłowania, twórczynią strony Niemiecka Sofa oraz wielu kursów online. Pomagam odkryć dobre strony języka niemieckiego i zrozumieć „niezrozumiałe”. Bloguję, prowadzę webinary, organizuję wyzwania językowe, projektuję nowe kursy online dla moich czytelników i uczniów.


Alla Ożyjewska, Komunikacja w biznesie

Aplikacja mobilna «Суфлер» –  od twórców Yandexa do nauki języka angielskiego w formie wysłuchania popularnych podcastów (TED, 6 Minute English etc.) z napisami dla osób rosyjskojęzycznych.  Kiedy klikniemy na słowo, w tekście pojawia się jego tłumaczenie po rosyjsku. W przypadku wersji bezpłatnej można zobaczyć tłumaczenie do 10 słów/fraz na dobę. Podcast z tekstem można pobrać na telefon i słuchać bez ograniczeń i bez tłumaczenia. Ogólnie bardzo polecam, zwłaszcza dla biznesu, słuchania podcastów przez różne aplikacje mobilne.

Audio bajki po rosyjsku – bardzo przydatne do uczenia dzieci. Bajki, podzielone na gatunki, można słuchać online lub pobrać na telefon. Mój syn słucha ich przed spaniem, żeby nie zapomnieć języka rosyjskiego.

Miejski słownik slangu i mowy potocznej – bardzo przydatny do nauki obcokrajowców języka polskiego, zwłaszcza tej mowy na co dzień. Na przykład w tym słowniku można dowiedzieć się znaczenia słów „fajfus” (chodzi mi oczywiście o osobę niedorozwiniętą umysłowo czy ruchowo 😛 ), „kablować” i nawet „ucho grabarza”. Jestem przekonana, że pracując nad tym słownikiem, spędzicie czas wesoło 🙂 Bo nauka nie musi być nudna!

Alla Ożyjewska

Alla Ożyjewska

Lektorka języka rosyjskiego, ukraińskiego (native speaker) i polskiego dla obcokrajowców, tłumaczka, specjalistka ds. Europy Wschodniej. Autorka bloga Komunikacja w biznesie i serii podcastów Żorzanka w biznesie.


Karolina Roziewicz, SlowLingo i Niderlandica

Na narzędziach ICT pracuję od ponad 11 lat. Dzisiejsze możliwości technologiczne oraz łatwy dostęp do technologii sprawiają, że nauka jest prostsza niż kiedykolwiek wcześniej. Ale uwaga, z narzędziami trzeba ostrożnie, by niosły wartość, a nie były jedynie ozdobą średnich zajęć.

Busuu.com – aplikacja, z której korzystam głównie do nauki własnej, ale czasem także pracuję na niej z uczniami, z tymi, którzy lubią klikać po aplikacjach. Busuu oferuje kompletne kursy językowe, ze słownictwem, gramatyką, testami oraz informacją zwrotną od członków społeczności. Doskonałe rozwiązanie, gdy chcesz się uczyć samodzielnie, niezależnie i mieć wszystko w jednym miejscu.

Padlet.com – to forma tablicy, na której w bardzo prosty sposób można dodawać różne typy treści. Buduję na niej własne zestawy materiałów autentycznych do mojej nauki, a z uczniami wykorzystuję do komunikacji i współpracy zdalnej.

Biteable.com – narzędzie do tworzenia krótkich animacji. Przygotowuję w nim materiały szkoleniowe, a także wykorzystuję na zajęciach warsztatowych w grupach, by kursanci sami tworzyli własne filmy.

Karolina Rozewicz

Karolina Roziewicz

Strateg edukacyjny ze specjalizacją w językach obcych z umiejętnościach miękkich. Tworzę szkolenia, kursy i programy edukacyjne, pracuję także jako trener, coach i i lektor. Jestem autorką blogów: blog.slowlingo.pl oraz niderlandica.pl, publikuję też w magazynach branżowych. Więcej o mnie na slowlingo.pl.


Mam nadzieję, że ten wpis był dla Was solidną dawką przydatnej wiedzy! Ze swojej strony zachęcam do korzystania z mojego autorskiego narzędzia – słownika polsko-rosyjskiego i rosyjsko-polskiego z zakresu marketingu internetowego.