kalendarz

Rosyjskie święta w marcu

Przeglądając po raz nie wiadomo który kalendarz, gdzie, jak doskonale wiecie, jest sporo różnych momentów do celebrowania, postanowiłam zrobić dla swoich uczniów podobną grafikę na kolejny miesiąc – marzec. Z Wami też chętnie się dzielę, więc bierzcie i korzystajcie.

Wybrałam święta, które są obchodzone w Rosji, a które w większości są dla nas nieznane. Poniższą grafikę możecie również potraktować jako ćwiczenie i uzupełnić puste pola swoimi propozycjami różnych okazji do świętowania.

Zaczynamy 😉

Rosyjski kalendarz na marzec

Grafika przedstawia się następująco:

rosyjski kalendarz na marzec

Tutaj możecie ją pobrać w większej rozdzielczości.

A tutaj znajdziecie historię wybranych świąt:

  • 1 marca, День кошек в России (Dzień Kota) – miłości do sierściuchów nigdy za wiele, więc po Światowym Dniu Kota, który wypadał 17 lutego, Rosjanie obchodzą własne święto. Według niektórych danych dzień ten został ustanowiony w 2004 roku przez Moskiewskie Muzeum Kotów (Московский музей кошки) i redakcję magazynu „Kot i pies” .
  • 8 marca, Масленица (Maslenica) – stary słowiański zwyczaj, który przetrwał do dziś. Jest obchodzony przez tydzień przed wielki postem w tym roku wypada w dniach 8-14 marca. Symbolizuje pożegnanie zimy i radosne oczekiwanie wiosny. Główne atrybuty to kukła maslenicy, kuligi i przede wszystkim bliny (poniżej link do przepisu na te smakołyki).
  • 10 marca, День архивов в России (Dzień Archiwów) – święto zawodowe, ustanowione 5 marca 2003 roku przez Federalną Agencję Archiwów (Федеральное архивное агентство) na pamiątkę podpisania pierwszego zbioru praw przez cara Piotra I w 1720 roku. Obecnie nie znajduje się na liście oficjalnych świąt zawodowych obchodzonych w Rosji.
  • 14 marca, День работников геодезии и картографии в России (Dzień Pracowników Geodezji i Kartografii) – oficjalne święto zawodowe ogłoszone w ukazie nr 1867 przez prezydenta FR 11 listopada 2000 roku.
  • 18 marca, День воссоединения Крыма с Россией (Dzień Zjednoczenia Krymu z Rosją) – myślę, że sytuację na Ukrainie w 2014 roku wielu z nas pamięta. W wyniku rosyjskiej interwencji tego dnia Półwysep Krymski wraz ze znajdującą się na jego terytorium Republiką Krymską i Sewastopolem stały się częścią FR. Święto zostało ustanowione 3 marca 2015 roku i jest dniem wolnym od pracy.
  • 23 marca, День работников гидрометеорологической службы России (Dzień pracowników służby hydrometeorologicznej Rosji) – oficjalne święto zawodowe ogłoszone w ukazie nr 812 przez prezydenta FR 19 maja 2008 roku i połączone z obchodami Międzynarodowego Dnia Meteorologii.
  • 25 marca, День работника культуры России (Dzień Pracownika Instytucji Kulturalnych Rosji) – o, to bardzo mi się podoba! To kolejne oficjalne święto zawodowe, które jest obchodzone od 27 sierpnia 2007 roku. W tym dniu świętują również przedstawiciele wszystkich twórczych zawodów.
  • 28 marca, День войск национальной гвардии России (Dzień Gwardii Narodowej) – święto ustanowione przez prezydenta RF 10 stycznia 2017 roku na mocy ukazu nr 10. Wcześniej nazwało się День внутренних войск МВД России (Dzień Wojsk Wewnętrznych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Rosji), ale w kwietniu 2016 roku ta formacja została zamieniona w Gwardię Narodową, więc zmieniono również nazwę święta.

A pozostając w lutym – 23.02 w Rosji jest obchodzone święto День защитника Отечества (Dzień Obrońcy Ojczyzny), traktowane jako święto wojska.

Obraz Karolina Grabowska z Pixabay