W Polsce Święty Mikołaj zazwyczaj przynosi prezenty 6 grudnia (choć zarówno ta data, jak i imię obdarowującego zależy od regionu). Natomiast w Rosji grzeczne dzieci muszą być bardziej cierpliwe, ponieważ na podarunki mogą liczyć dopiero 1 stycznia.
Nowy Rok jest w Rosji hucznie obchodzony i pod względem ważności dominuje Boże Narodzenie, które prawosławni świętują 7 stycznia. To właśnie na Nowy Rok ubiera się choinkę oraz przygotowuje różne pyszności takie jak салат оливье czy селедка под шубой (przeczytacie o nich w poniższym wpisie).
Dziadek Mróz (Дед Мороз) to starzec z długą, siwą brodą. Często towarzyszy mu Śnieżynka (Снегурочка), która pomaga roznosić prezenty (według niektórych podań to jego wnuczka).
Zima w Rosji potrafi być sroga, więc Dziadek Mróz nosi walonki – bardzo ciepłe wełniane obuwie, które do dziś produkuje się m.in. w Rosji czy na Białorusi tradycyjnymi metodami.
Ojczyzną Dziadka Mroza od 1999 roku jest Wielki Ustiug (Великий Устюг), miasto w Rosji w obwodzie wołogodzkim położone nad rzeką Suchoną. A gdyby ktoś chciał napisać do niego list, może skorzystać z poniższego adresu:
Polecam również poniższy materiał, z którego dowiecie się m.in. jaki związek ma Dziadek Mróz ze słowiańskimi bóstwami oraz jak się go nazywa po rosyjsku w zależności od regionu:
Obraz Annette Meyer z Pixabay