przyprawy

TOP 10 rosyjskich dań

Dzisiaj mam dla Was subiektywną listę rosyjskich przysmaków – zarówno na słodko, jak i na słono. Polecam przed lekturą coś zjeść, bo na pewno będzie Wam ślinka ciekła!

.

#1 Жареная картошка

mem kartoszkaCzyli nic innego jak smażone ziemniaki, bo „картошка это наше всё”, czyli podstawa rosyjskiej kuchni. Najprostsze i najszybsze gorące danie, którego liczba wariantów zależy od składników, które tylko nam przyjdą na myśl. Wśród nich może się znaleźć boczek, grzyby, cebula czy śmietana. jeszcze pokusimy się dodać. Może być z cebulą, koperkiem, boczkiem, grzybami – co kto lubi.

 

 

 

.

#2 Щи

kapuśniak memTo coś w rodzaju naszego kapuśniaku, kwaśnicy. Razem z kaszą tworzą świetny duet, o czym mówi поговорка „щи да каша – пища наша” (kiedy raz na zajęciach z moimi uczniami próbowaliśmy znaleźć zgrabny odpowiednik, zdecydowanie zwyciężyło „(kapuśniak) i kasza to nasza pasza”). Podstawowym składnikiem щи, podobnie jak naszego kapuśniaku, jest kiszona kapusta (choć również może być świeża). Z ciekawostek, to „щщи” (najczęściej pisane przez podwójne „щ”) w slangu młodzieżowym oznacza „twarz”, np. „дать по щщам”, „получить по щщам”.

 

 

.

#3 Кутья

kutiaKutia to bożonarodzeniowa specjalność – pszenica, czasem ryż lub kasza jęczmienna, z miodem i bakaliami. O tym, skąd się wzięła ta potrawa i w jakich wersjach występuje możecie przeczytać w moim wpisie Kutia czyli Blogowanie pod jemiołą.

 

 

 

 

 

#4 Селёдка под шубой

śledź pod pierzynkąPolski wariant to „śledź pod pierzynką”. Bardzo popularna sałatka, zwana też po prostu „шуба” lub „шубка”, którą robi się z warstw różnych składników – na spód miski kładzie się marynowanego lub solonego pokrojonego śledzia, a następnie nakrywa m.in. gotowanymi buraczkami, marchewką, ziemniakami czy posiekaną cebulą. Kolejne warstwy można posmarować np. majonezem.

 

 

 

.#5 Пельмени

pielmieniCo do sposobu przygotowania pielmieni są bardzo podobne do naszych pierogów. Farsz przygotowuje się najczęściej z surowego mięsa lub ryby z dodatkiem przypraw, a następnie całość gotuje w bulionie do momentu wypłynięcia pielmieni na powierzchnię. Podaje się je ze śmietaną, masłem, chrzanem czy octem.

А „вареники” to pierogi, czyli danie charakterystyczne dla słowiańskiej kuchni.

 

 

 

 

 

.

 

#6 Салат оливье

sałatka "oliwje"Rosyjski klasyk, bez którego Nowy Rok nie smakuje tak samo. „Salat oliwje” to nic innego jak nasza poczciwa, jedzona z pokolenia na pokolenie sałatka jarzynowa. Jedyną różnicą jest magiczny składnik – mięso, np. w postaci ugotowanej i pokrojonej w kostkę kiełbasy.

 

 

 

 

.

#7 Пирожки

pirożki„Pirożki” z pierogami nie mają nic wspólnego, bardziej przypominają nasze drożdżówki. To bułeczki robione zazwyczaj z ciasta drożdżowego z farszem na słodko lub słono, które się smaży w głębokim tłuszczu lub piecze. Pirożki najczęściej robi się z mięsem, ziemniakami, kapustą czy grzybami, choć w przypadku tej smacznej przekąski wariantów może być tak wiele, jak gustów jego amatorów.

 

 

 

 

.

#8 Пасха

pascha - wielkanocny deserKolejny słodki przysmak, tym razem serwowany na Wielkanoc. To masa twarogowa przygotowywana na słodko z bakaliami, którą formuje się w kształt babki. Więcej na ten temat przeczytacie w moim wpisie Wielkanocna pascha.

 

 

 

 

 

.

#9 Голубцы

leniwe gołąbkiTo wypisz wymaluj nasze gołąbki. Jest też wariant dla leniwych, który nazywa się ленивые голубцы – zapominamy o kapuście, a z ryżowo-mięsnego farszu formujemy kotlety, które następnie smażymy na patelni i potem dusimy w sosie.

 

 

 

 

.

 

#10 Салат винегрет

sałatka winegret„Winegret” to dobra koleżanka sałatki jarzynowej. W klasycznym wariancie robi się ją z gotowanych ziemniaków, marchewki, buraków, marynowanych ogórków, groszku konserwowego, a przyprawia solą, olejem i natką z pietruszki.

 

 

 

 

.

Nie wiem, jak Wy, ale ja zgłodniałam 😛 Co byście jeszcze dorzucili do naszego menu?

.