książki

Sprawdź, jak piszesz po rosyjsku

Ostatnio na Facebooku Dagatlumaczy.pl zapytano mnie o programy, które automatycznie sprawdzą pisownię tekstu w języku rosyjskim. Stwierdziłam, że to dobry powód do zorganizowania małej burzy mózgów na swoim fanpage’u i podzielenia się jej efektami na blogu. Wszystkim nam się ta wiedza się przyda. 😉

Z czego ja korzystam? Z Libre Office. W ustawieniach pliku zaznaczam jako język sprawdzania rosyjski, a program bardzo sprawnie wyłapuje na przykład literówki (czasami aż jestem zaskoczona, jakie słowa znajdują się w jego bazie). Ten edytor w moim odczuciu lepiej się sprawdza pod tym względem niż MS Word.

Natomiast uczestnicy dyskusji na mojej stronie na Facebooku wskazali następujące narzędzia (bardzo Wam za to dziękuję!):

  • Ortograf.pl – oprócz języka polskiego, program sprawdza poprawność pisowni w dwunastu innych językach, w tym po rosyjskim. Rodzaj korygowanych błędów to: stylistyczne, gramatyczne, typograficzne i ortograficzne.
  • Text.ru – skoryguje tekst w języku rosyjskim pod kątem ortograficznym i interpunkcyjnym.
  • Glvrd.ru – program, który może pełnić rolę naszego redaktora online. Sprawdza, na ile tekst jest zrozumiały i czytelny.
  • Advego.com – oferuje sprawdzanie poprawności pisowni dla dwudziestu języków, w tym dla polskiego i rosyjskiego. Umożliwia między innymi korektę literówek i zbędnych spacji pomiędzy wyrazami.

.Zachęcam Was do przetestowania opisanych programów, a także podzielenia się linkami do narzędzi, z których korzystacie.

.