W 80 blogów dookoła świata

Zwierzęta z mroźnych krain

Powoli, małymi kroczkami nadchodzi moja ulubiona pora roku, a że w ramach dzisiejszej akcji „W 80 blogów dookoła świata” piszemy o zwierzętach, zabieram Was w regiony polarne, żebyście poznali, jak po rosyjsku nazywają się ich mieszkańcy.

.

Przy okazji spróbujemy powalczyć z dwoma błędnym wyobrażeniami na temat dwóch najzimniejszych obszarów Ziemi:

  • nazewnictwo: Arktyka – to obszar położony na półkuli północnej wokół bieguna północnego. Antarktyda to kontynent, a Antarktyka – obszar na półkuli południowej, w skład którego wchodzi kontynent Antarktydy wraz z przylegającymi wyspami. Zwróćcie uwagę, że właśnie tym terminem posługuję się na poniższej grafice – na Antarktydzie jest zwyczajnie za zimno, żeby mogły żyć na niej zwierzęta (z wyjątkiem wybrzeży kontynentu).
  • fauna: najprościej zapamiętać, że „niedźwiedzie polarne są na górze, a pingwiny na dole” – te zwierzęta nie mają szans się spotkać, więc wszelkie przedstawianie ich razem (np. na kolorowankach dla dzieci) jest niewłaściwe.

.

A teraz – obiecane grafiki!

Na początek Arktyka, czyli „nasza” półkula świata:

zwierzęta po rosyjsku Arktyka

Następnie przenosimy się daleko na południe – pamiętajcie, że już niedługo zaczyna się tam okres letni:

zwierzęta po rosyjsku Antarktyka

.

Trochę egzotycznie, prawda? Ale, z drugiej strony, któż nie lubi pingwinów?

Jeśli chcecie poczytać o zwierzęta żyjących w innych obszarach świata lub dowiedzieć się zabawnych historii z nimi związanych, zapraszam Was do zapoznania się z wpisami pozostałych blogerów, którzy biorą udział w 43. edycji „W 80 blogów dookoła świata:

.

angielski:

chiński:

fiński:

francuski:

gruziński:

hiszpański:

japoński:

kirgiski:

niemiecki:

norweski:

rosyjski:

słowacki:

szwedzki:

turecki:

.