wymowa litery L

Wymowa rosyjska – ćwiczymy „L”

Wymowa rosyjskiego „l” (л) nie jest taka łatwa – czasem albo wychodzi „ł”, albo polskie „l”. Ale zazwyczaj jest to kwestia ćwiczeń, żeby nauczyć się artykulacji dźwięków obcych dla języka polskiego. No to zaczynamy.

Żeby na początek Was ośmielić, zachęcam do obejrzenia mojego wideo na ten temat:

.

.

Co wiemy o „Л”?

  • wymowa podobna do naszego „ł” scenicznego, kresowego, które zanika
  • głoska przedniojęzykowo-zębowa
  • przy wymowie dotykamy końcem języka górnych zębów

* We wpisie skupimy się na „l” twardym (w zapisie fonetycznym [ł]).

.

Technika artykulacji

Tutaj posłużę się cytatem z opracowania dotyczącego wymowy rosyjskiej (Wymowa i Intonacja Rosyjska Dla Uczniów Szkół Średnich, Janusz Henzel , Edward Szędzielorz):

„Opanowanie prawidłowej wymowy rosyjskiego przedniojęzykowego [ł] jest możliwe już po kilkunastu minutach ćwiczenia przed lustrem. Ćwicząc zwracamy uwagę na to, aby wargi pozostały rozchylone i nieruchome. Dobre wyniki daje następujący zabieg: przed wymówieniem [ł] lekko ściskamy zębami koniec języka, rozchylone wargi przytrzymujemy palcami; w momencie wymawiania [ł] przyciskamy mocno koniec języka do górnych zębów i energicznie cofamy go, odbijając się sprężyście od wewnętrznej powierzchni zębów. Przy wymawianiu połączeń ло i лу wargi są lekko zaokrąglone.”

Uf, brzmi trochę skomplikowanie, ale po obejrzeniu załączonego filmiku z pewnością będziecie wiedzieli, o co chodzi 🙂

.

Ćwiczenia

W filmiku pojawiły się dwa wierszyki

  • Siedziała małpa na płocie i jadła słodkie łakocie
  • Łzy złej zołzy

Uczciwie Wam powiem, że takie ćwiczenie wcale nie jest pozbawione sensu, bo… sama kiedyś dokładnie w ten sposób nauczyłam się wymawiać rosyjskie „l” (zanim jeszcze pojawił się pomysł, żeby studiować filologię rosyjską). Mnie i mojemu bratu bardzo podobały się stare polskie filmy i próbowaliśmy naśladować „ł” sceniczne gdzie tylko się dało. W efekcie, jak zaczęłam studia, z tą głoską nie miałam problemów na fonetyce. Jednak osoby, które mnie pytały „jak to zrobiłam”, wyglądały na nieprzekonane moim wytłumaczeniem. A jednak – to ćwiczenie jest skuteczne.

.

Mają tę wiedzę, możemy się zmierzyć z listą rosyjskich słówek z literą „л”. Stańcie przed lustrem, zamknijcie się w pokoju etc. i zaczynamy czytać:

ласточка

кукла

читала

шёл

лук

лодка

ладно

лужа

ходил

пела

.

Możecie również, klikając w poniższy przycisk, odsłuchać słówka czytane przeze mnie i spróbować je powtórzyć:

Jak Wam poszło?

.