w tydzień nauczę się cyrylicy

„W tydzień nauczę się cyrylicy”

Dokładnie taki tytuł nosiło wydarzenie, które na początku lipca organizowałam na swoim fanpage’u. Wzięło w nim udział kilkadziesiąt osób i mam nadzieję, że każdy dobrze się bawił (a przede wszystkim nauczył choć trochę rosyjskiego alfabetu). Z racji tego, że zainteresowanie było spore, a ono zazwyczaj bywa nieproporcjonalne do posiadanego czasu, publikuję materiały na blogu, żeby każdy w dowolnym momencie miał do nich dostęp. Bierzcie i korzystajcie!

.

Celem wydarzenia było, aby uczestnicy codziennie otrzymywali nowe zadania. Stąd materiał jest podzielony na kilka części. Tempo wykonywania kolejnych ćwiczeń zależy od Waszego czasu i możliwości. Powodzenia!

.

ĆWICZENIE 1 

W rosyjskim alfabecie są 33 litery. Skupmy się na ich brzmieniu.

MATERIAŁY – nagrania video:

ZADANIE :

  • za pierwszym razem skupcie się na brzmieniu liter. Za każdym kolejnym – POWTARZAJCIE każdą literę po kolei. Starajcie się wymawiać dźwięki podobnie jak lektor. Zauważcie, że niektóre głoski, mimo takiej samej pisowni jak w alfabecie łacińskim, wymawia się inaczej. Na koniec – zwróćcie uwagę na kształt liter, ale jeszcze na tym etapie nic nie zapisujcie.

.

 

ĆWICZENIE 2

MATERIAŁY – grafiki:

ZADANIE :

  • jak zauważyliście, w grafikach są zaprezentowane dwa przykładowe klasyfikacje liter w alfabecie. Wszystko po to, żeby na podstawie podobieństw i różnic łatwiej było zapamiętać kolejne litery. Waszym zadaniem jest nauczyć się zapisu i kolejności liter. Spróbujcie również stworzyć własny podział, ułatwiający naukę – do dyspozycji macie plik, na którym możecie pracować.

.

ĆWICZENIE 3 

MATERIAŁY – wideo:

ZADANIE :

  • bierzemy kartkę, długopis/ołówek i piszemy! Oglądając wideo, starajcie się pisać kolejne litery alfabetu. Pomoże Wam w tym przygotowane ćwiczenie.

.

ĆWICZENIE 4

MATERIAŁY – wideo:

ZADANIE :

  • podobnie, jak w poprzednim ćwiczeniu, obejrzyjcie wideo i zapisujcie kolejne litery alfabetu na kartce z ćwiczeniem, które możecie pobrać tutaj.

.

ĆWICZENIE 5

MATERIAŁY – gra online:

ZADANIE :

  • klikacie! Polecam dwa przyciski: 1 – poziom łatwy, 2 – poziom trudny.

.

ĆWICZENIE 6 

MATERIAŁY :

  • jeśli czujecie taką potrzebę, przejrzyjcie jeszcze raz wszystkie materiały.

ZADANIE :

  • pobierz plik z ćwiczeniem. Spróbuj przeczytać słówka i zapisać je alfabetem łacińskim. Znaczenie większości podanych wyrazów będzie Ci znane, pozostałe sprawdź w słowniku.

.

Jeżeli taka forma nauki Wam odpowiada i chcielibyście wziąć udział w podobnym wydarzeniu na moim fanpage’u Dagatlumaczy – z pasją o języku rosyjskim, napiszcie w komentarzach, jakie zagadnienia językowe by Was interesowały.

.