literatura

Serwisy dla miłośników rosyjskiej kultury i języka

Dzisiaj podrzucam kilka inspiracji, gdzie szukać ciekawych treści w języku rosyjskim. Pomogą nie tylko uporządkować wiedzę (np. z literatury), ale również znaleźć informacje z zakresu gramatyki czy ortografii.

Полка (Polka, czyli „półka”) – dla amatorów literatury

https://polka.academy/

Projekt "Polka"

Koncepcją strony jest półka z wirtualnymi książkami – klasyką literatury rosyjskiej. Wybieramy interesującą nas pozycję, a kliknięcie w okładkę odsyła do pełnej informacji o autorze, bohaterach i okolicznościach powstania utworu.

Idealne źródło do powtórki przed egzaminem z literatury (dla mnie osiem lat za późno, bo skończyłam studia w 2011 roku. Więc chociaż Wy skorzystajcie 😛 ).

Старое радио (Staroje radio, czyli „stare radio” ) – idealne na leniwe popołudnia

http://www.staroeradio.ru/shfh

Projekt "Staroje radio"

Któż nie lub słuchać pięknych radiowych głosów, z nienaganną dykcją, aktorsko oddających klimat czytanego tekstu? I to w dodatku w języku, którego się uczymy? Ba!

Ideą projektu, niekomercyjnego zresztą, jest udostępnianie piosenek, kabaretów, audycji, które pokryła patyna czasu, a nośniki (np. płyty gramofonowe) utrudniają dotarcie do szerszej publiczności.

Культура письменной речи (Kultura pismiennoj reczi, czyli „kultura słowa”) – rzetelne źródło wiedzy o języku rosyjskim

http://gramma.ru/

Projekt "Kultura pismiennoj reczi"

Serwis przydatny zarówno dla nauczycieli, jak i osób uczących się języka rosyjskiego. Są tam sekcje z materiałami poświęconymi gramatyce, ortografii, linkami do słowników czy materiałów dydaktycznych. Koniecznie sprawdźcie!

Jeśli jest Wam mało, zachęcam do zapoznania się z kategorią Linki i narzędzia na blogu. Z pewnością znajdziecie coś dla siebie.