Nauka zawsze się przyda

Serwis Coursera – sposób na naukę rosyjskiego

W poprzednim wpisie wspominałam o kursie w języku rosyjskim, który zrobiłam online za pośrednictwem portalu Coursera. Zgodnie z obietnicą napiszę o nim parę słów; ale spokojnie – to nie jest żaden artykuł sponsorowany, tylko kilka moich obserwacji dotyczących tego narzędzia i dlaczego warto rozważyć korzystanie z niego w procesie nauki języków obcych.

Dla tych, którzy jeszcze nie mieli styczności z serwisem Coursera – to platforma edukacyjna, oferująca szeroki wybór kursów z różnych dziedzin i wielu językach, które możecie zrobić w wersji online. Ich autorami są najczęściej znane organizacje naukowe i badawcze, a więc prezentowana wiedza pochodzi z autorytatywnych i sprawdzonych źródeł.

Co istotne, rejestracja w systemie jest darmowa, natomiast sama platforma oferuje kursy zarówno darmowe, jak i te w wersji płatnej (istnieje też system grantowy, dzięki któremu można uzyskać dofinansowanie do wybranego szkolenia; warto się zapoznać z wytycznymi, czy spełniamy wymagania, aby w takim systemie wziąć udział). Dzięki zaawansowanej wyszukiwarce możemy wybrać tematykę i język kursu, który nas interesuje.

.

Jak to wygląda w praktyce?

Dopiero od niedawna korzystam z platformy i parę dni temu zakończyłam swój pierwszy kurs online, więc będę bazować na tym przykładzie. Wybrałam szkolenie Русский язык как инструмент успешной коммуникации („Język rosyjski jako narzędzie efektywnej komunikacji”) prowadzone przez Ninę Agapową, pracownika naukowego Narodowego Badawczego Tomskiego Uniwersytetu Państwowego. Potraktowałam to jako przypomnienie materiału dotyczącego historii języka rosyjskiego i tendencji w jego rozwoju, o czym uczono nas na studiach.

Kurs był przewidziany na siedem tygodni, a na każdy tydzień rozplanowano odpowiednią ilość materiału, z którym należało się zapoznać. Całość była ujęta w przejrzysty harmonogram, aby kursant mógł na bieżąco śledzić postępy w nauce.

Materiał był prezentowany w formie kilkuminutowych nagrań wideo, do których przewidziano również napisy (można je było włączyć podczas trwania filmiku) oraz transkrypcję nagrania, dostępną w pliku tekstowym. Pod koniec każdego tygodnia, który był poświęcony innemu zagadnieniu, należało wypełnić test składający się z kilku pytań jedno- lub wielokrotnego wyboru, bazując na wiedzy zaprezentowanej w nagraniach. Na koniec kursu należało wypełnić jeden większy tekst, podsumowujący zdobytą wiedzę i to on był podstawą do zaliczenia całości szkolenia.

Oprócz nagrań, kursanci mieli do dyspozycji forum, na którym dyskutowano m.in. o zadaniach, które prowadząca zadawała podczas kolejnych nagrań.

.

Wersja płatna czy darmowa?

Kurs jest dostępny w wersji bezpłatnej, ale ja zdecydowałam wybrać tę płatną (kosztowała 49 USD), ponieważ oferowała więcej możliwości takich jak np. możliwość otrzymania certyfikatu czy dostęp przez ponad 100 dni do wszystkich materiałów. Jeżeli zdecydujecie się na dany kurs, zapoznajcie się z wersjami, w jakich jest oferowany, bo podejrzewam, że ta, którą opisuję, nie jest uniwersalna.

.

Dlaczego warto?

Tak sformułowałam to pytanie, bo bardzo jestem zadowolona z tego narzędzia i dziwię się, że tyle czasu mi zajęło przekonanie się do niego, od momentu, kiedy poleciła mi je koleżanka. Wśród plusów wskazałabym następujące:

  • elastyczność – nie każdy ma czas chodzić na kursy stacjonarne, więc takie rozwiązanie na pewno jest bardziej uniwersalne. Myślę, że przy dobrej organizacji czasu wygospodarowanie paru minut dziennie na obejrzenie materiału lub wypełnienie testu jest możliwe. Poza tym, choć kurs jest rozpisany na konkretny przedział czasowy, bez problemów możemy go ukończyć wcześniej, jeśli tylko mamy taką możliwość;
  • wiarygodne źródło wiedzy i szybki kontakt – jeżeli z czymś się nie zgadzamy, mamy wątpliwości, możemy skontaktować się z autorami kursu poprzez forum;
  • nauka języka – w przypadku kursu, który ja wybrałam, był to poprawny, akademicki język rosyjski z bogatym słownictwem, również tym specjalistycznym, stąd ogromna korzyść dla osoby uczącej się tego języka. Z moich obserwacji pełnej oferty kursów z innych dziedzin w języku rosyjskim wynika, że wiele z nich jest na poziomie podstawowym, więc np. tematyka biznesowa czy przyrodnicza powinna być dla laika w pełni zrozumiała. Przy okazji mamy możliwość kontaktu ze słownictwem specjalistycznym (co np. może być bardzo dobrym rozwiązaniem dla tłumaczy specjalizujących się w przekładaniu tekstów o konkretnej tematyce);
  • intuicyjna forma – bardzo pomaga tutaj wspomniany harmonogram kursu, a także powiadomienia wysyłane na adres e-mail przypominające o kolejnych materiałach do zaliczenia oraz przejrzysta nawigacja serwisu.

.

To, co może stanowić pewną trudność w przypadku takiej formy uczenia się, to systematyczność, która jest największą zmorą osób uczących się języka obcego. Wiem, że kilka minut dziennie to niewiele, ale pary razy zdarzyło mi się, że oglądałam kilka nagrań z rzędu, aby móc ukończyć kurs w wyznaczonym terminie. W takim przypadku świadomość, że zapłaciłam za to szkolenie była dodatkową motywacją 🙂

Czy ktoś z Was już miał okazję korzystać z innego kursu w języku rosyjskim za pośrednictwem serwisu Coursera? Jeśli tak, to będę wdzięczna za rekomendacje, bo zakładam, że na jednym szkoleniu nie poprzestanę 🙂

.