Podsumowanie roku 2019

Podsumowanie roku 2019

Nowy rok zaczął się u mnie dość dynamicznie, więc czas na podsumowanie jego poprzednika nadszedł dopiero teraz. Zachęcam Was do lektury i podzielenia się swoimi sugestiami, co jeszcze mogę zrobić, aby nasza wspólna nauka języka rosyjskiego była jeszcze bardziej efektywna.

Statystyki bloga i najczęściej czytane wpisy

Wow, czytacie mnie! Dzięki 🙂 W 2019 roku blog odwiedziło 82 427 użytkowników, którzy wygenerowali 131 617 odsłon. To wyraźny wzrost w stosunku do 2018 roku – sami zobaczcie, ile Was przybyło:

Liczba powracających czytelników na przestrzeni ostatnich dwóch lat praktycznie nie uległa zmianie – bardzo Wam dziękuję, że jesteście i znaleźliście swoją przestrzeń na łamach mojego bloga!

Zobaczmy teraz, co najchętniej czytaliście w 2019 roku:

Spektakularnych zmian w porównaniu do 2018 roku nie było, więc widzę, że trzymacie poziom.

Kanały promocji

Tutaj również wzrosty, ale umiarkowane, co wynika z tego, że niektóre kanały dystrybucji treści po prostu zaniedbałam… Chciałabym to poprawić w nowym roku (zwłaszcza kanał na YT, na którym przez ostatnie miesiące nic nie publikowałam). Szukam również alternatywy dla Twittera, z którego się powoli wycofuję. Może macie jakieś sugestie?

Jeśli jeszcze nie jesteście subskrybentami mojego bloga, to ja bardzo proszę w 2020 roku to uzupełnić 😛 w pasku bocznym lub na stronie Newsletter.

Daga
Hej, tu Daga! (Tatry, grudzień 2019)

Kwestie zawodowe

Lubię różnorodność, w jednej pracy bym się zanudziła, więc oprócz prowadzenia warsztatów polarnych dla młodzieży i pracy w IBB PAN, w ramach bloga zajmuję się:

  • nauczaniem języka rosyjskiego online i stacjonarnie (końcem 2019 roku przeprowadziłam się z Krakowa do Warszawy)
  • pisaniem tekstów i wykonywaniem redakcji/korekt w języku polskim
  • tłumaczeniami w parze PL-RU.

Po więcej informacji odsyłam Was do zakładki O mnie, a osoby zainteresowane współpracą – do strony Współpraca.

Postanowienia noworoczne

Bądźmy uczciwi i zobaczmy, co udało się zrealizować z poprzedniego roku, zanim zaprezentuję Wam moją listę życzeń (cytaty pochodzą z wpisu Podsumowanie roku 2018).

Projekt słownika polsko-rosyjskiego z zakresu marketingu internetowego – szykują się zmiany. W odpowiedzi na Wasze sugestie – część haseł będzie można pobrać. Pojawi się też wersja płatna. Dla tych, co jeszcze nie znają samego projektu, odsyłam na stronę slownikrosyjskiego.pl.

Zrobione! Wejdźcie na stronę https://www.slownikrosyjskiego.pl/ i sami sprawdźcie 😉

Język hiszpański – jego naukę rozpoczęłam pod wpływem błyskawicznej inspiracji, która pojawiła się we wrześniu poprzedniego roku (ha, widzicie? Jednak wrzesień to u mnie początek nowego pod względem zawodowym). Równocześnie jest to element pewnego długofalowego planu – jest szansa, że znajomość hiszpańskiego bardzo mi się przyda za parę miesięcy. Na razie milczę jak grób.

Prawie zrobione – na razie naukę hiszpańskiego zakończyłam w czerwcu 2019 roku. Ze względu na bardzo duże zmiany w życiu prywatnym i zawodowym nie znalazłam czasu, żeby kontynuować zajęcia w semestrze zimowym. Do czego miała mi się docelowo przydać znajomość hiszpańskiego? Do pracy podczas trzeciego z kolei zimowania – tym razem w Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego. Z Wyspy Króla Jerzego jest rzut beretem do Ameryki Południowej, skąd przyjeżdża sporo hiszpańskojęzycznych naukowców. Ale że plany są po to, żeby je zmieniać, z przyczyn osobistych wycofałam się z udziału w wyprawie, a znajomość języka przydała mi się podczas wycieczki do Hiszpanii w październiku zeszłego roku (mam nadzieję to powtórzyć!). Do nauki samego hiszpańskiego zaś chciałabym wrócić, ale jeszcze nie wiem, kiedy.

Marketing w wydaniu komercyjnym – ci z Was, którzy śledzą moje poczynania bardziej wnikliwie, wiedzą, że marketing internetowy (głównie SEO i pozycjonowanie stron www) był przez długi czas jednym z moich obszarów zawodowych. Już więcej nie będzie, a na pewno w wydaniu komercyjnym. Wynika to z pewnych przemyśleń, obserwacji, może trochę zmiany myślenia o świecie. Swoją wiedzę z tego zakresu chcę wykorzystywać (co i tak już wcześniej robiłam) jedynie w projektach edukacyjnych i takich, które moim zdaniem są bardziej przydatne, niosą korzyść dla innych, a ich celem nie jest zdobywanie lajków i sprzedaż produktu, który „każdemu musi się przydać”. W związku z powyższym stronę, którą może znacie, dagmarabozek.net, czeka w najbliższym czasie mocna przebudowa.

Zrobione! Nie żałuję tej decyzji, to był słuszny wybór.

Książka – w zeszłym roku, w listopadzie, pojawiła się moja pierwsza publikacja Dom pod biegunem. Gorączka (ant)arktyczna. Mijający rok spędziłam na pisaniu kolejnej. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w kwietniu będziecie mogli przeczytać biografię Ryszarda Czajkowskiego.

Zrobione, choć z poślizgiem – oficjalna premiera książki odbyła się 19 czerwca 2019 roku. Publikację można nabyć zarówno stacjonarnie, jak i online (np. na stronie wydawnictwa Bezdroża).

A co chciałabym zrealizować w nowym roku?

  • Książka – tak, dobrze czytacie – trzecia z kolei. Tym razem reportaż poświęcony kobietom pracującym w polskich stacjach polarnych. W tym roku chciałabym zakończyć zbieranie materiałów (co jest dość żmudnym procesem) i nieśmiało marzę o stworzeniu chociażby początku opowieści. Zachęcam Was do śledzenia projektu Polarniczki: https://polarniczki.pl/.
  • E-book poświęcony nauce języka rosyjskiego – na razie nic nie zdradzam, tylko skrupulatnie zbieram materiały 😉
  • Webinaria i wydarzenia na Facebooku – formy aktywności, które dobrze się przyjęły w poprzednim roku (Zaproszenie na webinaria; Wydarzenie „7 dni = 7 lekcji rosyjskiego dla początkujących”) i bardzo bym chciała je kontynuować również w tym (jeśli macie pomysły, czego mogłyby dotyczyć, piszcie śmiało).

Życzę Wam, żeby ten nowy rok był piękny i obfitował w dobre i przemyślane decyzje (nawet jeśli będą trudne)!

Obraz mohamed Hassan z Pixabay