Nowy Rok

Podsumowanie roku 2018

Zróbcie sobie kubek herbaty lub innego ulubionego napoju i rozsiądźcie się wygodnie. Wszak kończy się stary rok, który trzeba tradycyjnie już, godnie podsumować. I przy okazji zdradzić co nieco o planach na przyszłość.

Statystyki bloga i najczęściej czytane wpisy

W mijającym roku blog odwiedziło 60 455 użytkowników, którzy łącznie wygenerowali 104 675 odsłon. To bardzo duży wzrost w porównaniu do poprzedniego roku.

Jedyną moją troską jest spadek liczby powracających użytkowników – z 19,3% na 10,4%. Wróćcie do mnie! Co mogę zrobić, żebyście chętnie powracali na Dagatlumaczy? (wszelkie propozycje mile widziane w komentarzach).

A tak przedstawiają się tegoroczne statystyki w zestawieniu z 2017 rokiem:

Dagatlumaczy - statystyki 2018

Jakie artykuły najchętniej czytaliście w 2018 roku? Oto pięć najbardziej popularnych:

Hm, powiem tak – z tego zestawienia widać Waszą przemożną chęć odkrycia zasobów rosyjskiej wulgarnej leksyki poprzez wnikliwą naukę alfabetu 🙂 Неплохо.

Kanały promocji

Tutaj same wzrosty i Wasza spora aktywność w udostępnianiu i komentowaniu treści. Bardzo Wam dziękuję i liczę na podobne (a może i większe?) wsparcie w nadchodzącym roku.

Kto jeszcze nie śledzi i nie obserwuje, niech cichaczem naprawi swój błąd 😛 Kanały w poszczególnych mediach społecznościowych są podlinkowane, a zapisać się do newslettera możecie tutaj.

Kwestie zawodowe

To, czym obecnie się zajmuję w ramach mojego bloga można podsumować tak:

  • nauczanie języka rosyjskiego online i stacjonarnie (wiem, że nie ma tego w ofercie, ale wynika to z faktu, że jeszcze na tym etapie zawodowym nie mogę się całkowicie temu poświęcić; jest jeszcze kilka innych projektów niezwiązanych z blogiem, które prowadzę)
  • pisanie tekstów i wykonywanie korekt treści w języku polskim
  • tłumaczenia z/na rosyjski

Aktualne informacje o mnie i moim doświadczeniu znajdziecie w zakładce O mnie, a osoby/firmy zainteresowane współpracą odsyłam do zakładki Tłumaczenia i współpraca.

Daga
Daga – zdjęcie współczesne. Żebyście nie myśleli, że blog prowadzi jakaś mityczna postać.

„Postanowienia noworoczne”

Celowo stosuję cudzysłów, bo Nowy Rok nigdy nie był dla mnie powodem, żeby tworzyć niebosiężną listę rzeczy, które chciałabym mieć lub zrealizować. Taką funkcję u mnie bardziej pełni wrzesień, kiedy wszyscy wracają z urlopów z nową energią i pomysłami. I wtedy pojawiają się najciekawsze projekty.

Przejście ze starego roku w nowy to dla mnie czas podsumowań, zamykania różnych spraw, wyciszenia się i przygotowania na Nowe. Od jakiegoś czasu jestem bardzo kiepska w planowaniu długofalowym (nie oznacza to, że nie mam pomysłów na przyszłość – one są, ale nie przywiązuję się zawczasu do wizji, jak mają wyglądać. Dzięki temu jest wiele miejsca na improwizację i inne rozwiązania, których na pewno bym nie zauważyła, trzymając się ściśle wytyczonego planu), stawiam na cieszenie się z tego, co mam tu i teraz.

Jest parę aspektów, które są dla mnie istotne w nadchodzącym roku. Oto niektóre z nich (tych dotyczących rozwoju bloga nie będę opisywać. Wszak Wy pierwsi, jako moi Czytelnicy, się o nich dowiadujecie):

  • Projekt słownika polsko-rosyjskiego z zakresu marketingu internetowego – szykują się zmiany. W odpowiedzi na Wasze sugestie – część haseł będzie można pobrać. Pojawi się też wersja płatna. Dla tych, co jeszcze nie znają samego projektu, odsyłam na stronę slownikrosyjskiego.pl.
  • Język hiszpański – jego naukę rozpoczęłam pod wpływem błyskawicznej inspiracji, która pojawiła się we wrześniu poprzedniego roku (ha, widzicie? Jednak wrzesień to u mnie początek nowego pod względem zawodowym). Równocześnie jest to element pewnego długofalowego planu – jest szansa, że znajomość hiszpańskiego bardzo mi się przyda za parę miesięcy. Na razie milczę jak grób.
  • Marketing w wydaniu komercyjnym – ci z Was, którzy śledzą moje poczynania bardziej wnikliwie, wiedzą, że marketing internetowy (głównie SEO i pozycjonowanie stron www) był przez długi czas jednym z moich obszarów zawodowych. Już więcej nie będzie, a na pewno w wydaniu komercyjnym. Wynika to z pewnych przemyśleń, obserwacji, może trochę zmiany myślenia o świecie. Swoją wiedzę z tego zakresu chcę wykorzystywać (co i tak już wcześniej robiłam) jedynie w projektach edukacyjnych i takich, które moim zdaniem są bardziej przydatne, niosą korzyść dla innych, a ich celem nie jest zdobywanie lajków i sprzedaż produktu, który „każdemu musi się przydać”. W związku z powyższym stronę, którą może znacie, dagmarabozek.net, czeka w najbliższym czasie mocna przebudowa.

Mam nadzieję, że dobrnęliście do tego momentu 🙂

Życzę Wam, żeby nadchodzący rok był dobry. Żebyście mieli odwagę żyć tak, jak chcecie; nie bali się realizować swoich pasji i otaczali dobrymi i inspirującymi ludźmi.

Do zobaczenia w nowym roku!