książki

O języku polskim po… rosyjsku

Kiedy uczę Polaków rosyjskiego, lubię podkreślać, że ten język i polski mają ze sobą wiele wspólnego. Szukanie analogii zdecydowanie ułatwia naukę (no chyba że kogoś na dzień dobry odstraszy egzotyczny alfabet).

A co by było, gdyby tak sytuację odwrócić i zobaczyć, jak osoby rosyjskojęzyczne, znające polski, uczą tego języka? Proszę bardzo – poniżej opisuję kilka kanałów na YouTube, w których znajdziecie tego typu materiały.

Miłego oglądania!

Lilka TV

Lilka TV

Link do kanału

Autorką jest Lila, która od 2011 roku mieszka w Poznaniu. Pracuje jako trenerka personalna i instruktorka jogi. Na swoim kanale publikuje filmiki, w których opowiada o swoim życiu w Polsce, trafiają się też odcinki poświęcone językowi polskiemu.


Polski z Jelizawietą Kinal

Polski z Jelizawietą Kinal

Link do kanału

Jelizawieta Kinal jest absolwentką kierunku filologia rosyjska i polska na Północnym (Arktycznym) Uniwersytecie Federalnym im. M. W. Łomonosowa w Archangielsku. W 2012 roku po zakończeniu studiów wyjechała do Kaliningradu. Od 2013 roku pracuje jako lektorka w Klubie Języka Polskiego w Kaliningradzie. Jak sama pisze na swoim kanale:

Uczę języka polskiego całym sercem i z pasją, na którą mnie stać. W sposób twórczy i dzięki temu zajmujący oraz efektywny. Efektem są zadowoleni uczniowie, którzy swobodnie w Polsce rozmawiają o polsku.


Mikitko syn Aleksiejewa

Mikitko

Link do kanału

Autorem kanału, który powstał w 2014 roku, jest lingwista Nikita Safronow. Nagrywa filmiki poświęcone językom, historii i kulturze państw słowiańskich. Na kanale Mikitko syn Aleksiejewa znajdziecie autorski kurs języka polskiego składający się z 15 lekcji.


PolskiTu

PolskiTu

Link do kanału

Kanał pojawił się w 2019 roku, jego autorką jest Julia Perederi, lingwistka i lektorka języka polskiego. Materiały, które opracowuje, są głównie przeznaczone dla osób znających język polski na poziomie podstawowym i średniozaawansowanym.

Obraz Ahmad Ardity z Pixabay