chmura słów

Narzędzia do nauki słówek

Szukacie ciekawych aplikacji do nauki języków obcych? Dzisiaj prezentuję kilka takich, dzięki którym łatwiej Wam się będzie uczyć słówek – wystarczy tylko dostęp do internetu. To Memrise, Quizlet i Word Clouds.

 

Na początek mam do Was pytanie – gdzie najczęściej uczycie się słówek? Ja się uczę w komunikacji miejskiej 🙂 (na przemian z czytaniem książek). Wbrew pozorom hałas wcale nie rozprasza (trzeba tylko zająć jakieś strategiczne miejsce siedzące lub stojące), a nawet te kilka czy kilkanaście minut można bardzo efektywnie wykorzystać na naukę – jak sami wiecie, w domu, w natłoku codziennych obowiązków to wcale nie jest takie łatwe. Do takiej formy nauki przekonałam się dzięki książce Radka Kotarskiego, co dokładnie opisałam we wpisie „Włam się do mózgu” i… ucz języka!.

 

Zachęcam Was do zapoznania się z poniższymi narzędziami – są dość popularne, więc niewykluczone, że większość z Was je kojarzy. Do każdego z nich dodałam zadanie lub przykład zastosowania, żebyście od razu mogli przetestować je w praktyce (wszystkie aplikacje są bardzo intuicyjne w korzystaniu z nich). I oczywiście poćwiczyć swój rosyjski!

 

1# Memrise

Bardzo popularna aplikacja, dzięki której możemy tworzyć kursy i udostępniać je wybranym grupom (jako nauczyciel) lub po prostu korzystać z dostępnych zasobów bądź układać własne jako użytkownik. To, jak korzystać z Memrise bardzo szczegółowo opisała zaprzyjaźniona blogerka Ola Jakubowska na blogu „Niemiecka Sofa” – osoby zainteresowane odsyłam do Jej wpisu Jak korzystać z Memrise?.

Po raz pierwszy korzystałam z tej aplikacji, organizując wydarzenie językowe W tydzień nauczę się tyyyle rosyjskich słówek! na swojej stronie na Facebooku. Cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem i dzięki burzy mózgów wraz z uczestnikami stworzyliśmy listy słówek z następujących dziedzin: podróże, sprzedaż i zakupy, anatomia, prawo, literatura, handel i biznes, polityka.

Jeżeli nie mieliście okazji wziąć w nim udziału, nic straconego – zachęcam Was do dołączenia do grupy w Memrise, dla której te wszystkie materiały zostały udostępnione. Przy okazji będziecie mogli przetestować samą aplikację 🙂 Link do grupy https://www.memrise.com/group/248160/.

 

#2 Quizlet

Zasada działania podobna do Memrise. Tu również możemy wybrać status nauczyciela lub ucznia. Za pomocą tej aplikacji stworzymy fiszki ze słówkami (wersja płatna przewiduje dodatkowe opcje takie jak dołączanie grafik do słówek), a następnie wybieramy formę, w jakiej chcemy się ich uczyć. Program nawet automatycznie tworzy pliki dźwiękowe, które możemy odsłuchać.

Żebyście mogli zobaczyć, jak działa Quizlet, wykorzystałam jeden ze swoich wpisów Wakacyjne fiszki, w którym przygotowałam dla Was zestaw 30 karteczek ze słówkami. Teraz są dostępne online i możecie się ich uczyć, wybierając jedną z dostępnych metod: https://quizlet.com/_4wmfdb.

Co mnie osobiście bardzo cieszy, to możliwość dodawania rosyjskich słówek z… uwaga, uwaga – AKCENTAMI! Bez akcentów trudno się uczyć poprawnej wymowy, a ich zamieszczanie w materiałach do nauki nie zawsze jest szybkie. Na szczęście jest trochę programów, które ułatwiają życie – opisałam je w tekście Jak zaznaczyć akcent w języku rosyjskim?.

 

#3 Word Clouds

Ostatnia aplikacja dostępna pod adresem https://www.wordclouds.com/ pozwala nam tworzyć chmury słów. Opracowywanie materiałów do nauki języka to również doskonała forma uczenia się (sama ją stosuję). Grafiki możemy potem wykorzystać w mediach społecznościowych (tak jak ja to zrobiłam na swoim fanpage’u) czy w opracowywanych przez nas treściach różnego typu. I co najważniejsze – nie ma problemu z cyrylicą.

 

Inne narzędzia, z których warto korzystać do nauki języków obcych znajdziecie w zakładce Linki i narzędzia.