Na moim wigilijnym stole…

Jeszcze chwila i razem z naszymi bliskimi zasiądziemy przy wigilijnym stole. Co na nim będzie? A co będzie u mnie? Już odsłaniam rąbka tajemnicy…

W tym roku moje wigilijne menu prezentuje się następująco:

Борщ с ушками (barszcz z uszkami) – obowiązkowo z własnoręcznie ukiszonego barszczu! Buraki z czosnkiem trzeba zalać osoloną wodą kilka dni przed Świętami i pilnować, żeby całość zakisiła się jak należy. A potem wystarczy dodać bulionu warzywnego oraz przypraw. I musowo nalepić uszek ile wlezie.

Жа́реные карп и мерлуза (smażony karp i morszczuk) – klasycznie panierowany w bułce tartej.

Кулебя́ка с лу́ком (kulebiak z cebulą) – ile przepisów, tyle kulebiaków. Jeden z nich znajdziecie w tym wpisie. Mój kulebiak natomiast jest z ciasta drożdżowego, a farsz to podsmażona cebula pocięta w paseczki z solą, pieprzem i ziołami prowansalskimi.

Сельдь в смета́не с я́блоками и лу́ком (śledź w śmietanie z jabłkami i cebulą) – już czeka w lodówce i przechodzi skomplikowany proces chemiczny potocznie znany jako „przegryzanie się”.

Дрожжевы́е пирожки́ с гриба́ми и ква́шеной капу́стой (Drożdżowe bułeczki z grzybami i kiszoną kapustą) – już nie mogę się doczekać…

Кутья́ (Kutia) – świąteczny klasyk, który zawsze musi być na wigilijnym stole. W zależności od tego, co jest pod ręką, przygotowuję wariant z gotowaną pszenicą lub kaszą pęczak. W tym wpisie poznacie historię tej potrawy.

Пря́ник (Piernik) – kolejny bożonarodzeniowy hit. Przepis jest bardzo stary i przekazywany w mojej rodzinie z pokolenia na pokolenie. Ciasto robi się trzy tygodnie przed Świętami i chowa do lodówki, żeby leżakowało. Następnie piecze w trzech osobnych spodach, które przekłada się powidłami (obowiązkowo własnej produkcji!) i masą kawową.

Компо́т из сухофру́ктов (Kompot z suszu) – kiedy byłam dzieckiem, uciekałam na sam zapach tej mikstury. Teraz ma ona magiczną moc przyciągania, której trudno się oprzeć. Suszki (wędzone śliwki, suszone jabłka i gruszki) już czekają w kuchni na swoją kolej.

Zanim jednak napiszecie mi, jakie smakołyki uświetnią Wasze świętowanie, przyjmijcie ode mnie najserdeczniejsze życzenia:

A teraz czekam na Wasze komentarze!