jesień

Kolory i przymiotniki w języku rosyjskim

Za oknem zrobiło się jakby mniej barwnie, bo drzewa systematycznie acz nieubłaganie gubią kolorowe liście. Zaradzimy jednak temu. W jaki sposób? Ucząc się nazw kolorów po rosyjsku. I przy okazji powtarzając przymiotniki.

 

Na początek przypomnijcie sobie nazwy podstawowych kolorów: czerwony, żółty, zielony… A potem rzućcie okiem na poniższą grafikę – przecież nie będziemy się uczyć oczywistych słówek.

 

nazwy kolorów po rosyjsku

 

Osobom, które mają problemy z rozróżnianiem „groszkowego” od „ogórkowego” zalecam niewchodzenie w filozofię barw (sama na przykład nie rozumiem idei koloru „beżowego”), tylko potraktowanie zadania pod kątem językowym. 😉

Jeżeli chcemy utworzyć od podanych wyrazów nazwy odcieni jaśniejszych bądź ciemniejszych, dodajemy odpowiednie określenia (obowiązkowo z dywizem):

тёмно-синий (ciemnoniebieski)

светло-коричневый (jasnobrązowy)

 

Trochę gramatyki

Pamiętacie jeszcze, jakie końcówki mają rosyjskie przymiotniki? Występują w trzech rodzajach: męskim, żeńskim i nijakim oraz w liczbie pojedynczej i mnogiej. Odpowiadają na pytania: какой? (jaki?), какая? (jaka?), какое? (jakie?), какие? (jakie, jacy?). I… mogą być twardo lub miękkotematowe.

Zobaczmy:

 

przymiotniki w języku rosyjskim

 

Mam nadzieję, że się przyda. 😉 Dobrej nauki!