zeszyt

Język rosyjski – materiały dla początkujących

Pytacie o materiały do nauki języka rosyjskiego, ja odpisuję, i tak w koło Macieju – aż się prosi, żeby powstał stosowny wpis. Zatem – włala! Oczywiście na początek nie będziemy szaleć (bo co za dużo, to niezdrowo), ale myślę, że kilka linków w zupełności wystarczy.

Na wstępie tego wpisu tradycyjnie polecam Wam materiały opracowane przeze mnie:

Oprócz tego mogą Wam się przydać następujące strony:

Nauka alfabetu i czytania – poskladam.ru

Link: http://poskladam.ru/bukvy/

Nazwa serwisu mówi sama za siebie. Znajdziecie tu sporo gier, dzięki którym łatwiej zapamiętacie litery. Nie przerażajcie się, że to materiały dla dzieci – jeśli zaczynacie naukę od pierwszej bukwy, to choć przez chwilę można pozwolić sobie na takie odczucia. A potem, kiedy znacie grażdankę (potocznie: cyrylicę), świat nauki języka rosyjskiego stanie przed Wami otworem.

W tej tematyce polecam Wam również mój wpis W tydzień nauczę się cyrylicy.

Lekcje języka rosyjskiego na poziomach A1-C1 – YouLang

Link: https://youlang.ru/

Projekt jest nowy, ale wygląda obiecująco. Liczę, że będzie się rozwijał i sama będę go na bieżąco śledzić. Na stronie głównej można pobrać przykładową lekcję, zanim zdecydujemy się na zarejestrowanie na platformie.

Słownik skojarzeń – Словарь ассоциаций

Link: http://www.slovesa.ru/

Na początku nauki nowego języka musimy stworzyć bazę słów, na której będziemy mogli budować potem całą komunikację. Warto więc zadbać, aby była ona jak najbardziej pojemna. W tym pomoże Wam wspomniany słownik – wpisując w niego takie podstawowe słowa jak „szkoła” czy „kot”, otrzymacie masę innych wyrazów (nie wszystkie z nich są przydatne na danym etapie nauki, ale już wybierając te właściwie, możecie się czegoś nauczyć).

Materiały interaktywne – Immerse

Link: https://3ears.com/media

Platforma e-learningowa z materiałami interaktywnymi dla osób uczących się języka rosyjskiego. Znajdziecie tu filmiki, piosenki, komiksy czy teksty do czytania.

Powodzenia!