W 80 blogów dookoła świata

Dlaczego akurat rosyjski?

Pora na kolejny wpis w ramach znanej już Wam akcji „W 80 blogów dookoła świata”. Tym razem hasło przewodnie brzmi: „Jak opanowany przeze mnie język obcy wpłynął na moje postrzeganie świata?”. Zapraszam do lektury.

Data niniejszej publikacji nie została wybrana przypadkowo – wszak dzisiaj Europejski Dzień Języków. Z tej okazji życzę wszystkim uczącym, chcącym się uczyć lub władającym jednym lub kilkoma językami obcymi miłego świętowania. W końcu każdy powód do radości jest dobry 😉

Zaczęłam się uczyć rosyjskiego, ponieważ bardzo mi się spodobała melodia tego języka. Kiedy usłyszałam go po raz pierwszy w wykonaniu native speaker’a, pomyślałam sobie „fajnie by było mówić w tym języku”. Potem już wszystko samo się potoczyło i sympatia do rosyjskiego (podobnie jak do innych języków słowiańskich) pozostała.

Oprócz rosyjskiego, gdzieś się tam przewinął czeski i ukraiński. To dało mi świadomość jak wiele podobieństw do dziś można zauważyć w językach słowiańskich i dzięki nim domyślić się znaczenia danego słowa, pomimo tego, że usłyszeliśmy je lub przeczytaliśmy pierwszy raz w życiu.

Kolejna sprawa – pomijając dostęp do literatury w danym języku, z którą możemy obcować bezpośrednio, nie poprzez tłumaczenie – to możliwość czytania wiadomości i porównywania relacji na temat danego wydarzenia z dwóch różnych punktów widzenia: polskiego i rosyjskiego. Taka możliwość w przypadku każdego języka obcego jest bezcenna, jeśli pomyślimy jak często w tłumaczeniu informacji pojawiają się błędy, które prowadzą potem do różnych nadinterpretacji i wywołują skrajne emocje.

I trzecia i ostatnia – nauka języka obcego to świetny trening dla mózgu. Zanim nie zaczęłam się regularnie uczyć rosyjskiego, nie zdawałam sobie sprawy ile frajdy daje zwykłe zapamiętywanie słówek i struktur gramatycznych. A potem możliwość przetestowania tego na żywo – bezcenna!

Wiem, że przykłady na to, co się zmienia w percepcji osoby znającej języki obce można by mnożyć, więc ostatnie słowo zostawiam Wam;) Podzielcie się swoimi opiniami w komentarzach!

Zachęcam również do zapoznania się z pozostałymi wpisami w ramach wrześniowej edycji naszej akcji:

Język angielski

 

Esperanto:

 

Język hiszpański:

 

 Język holenderski:

 

Język niemiecki:

 

Język norweski:

 

Język rosyjski:

 

Język szwedzki:

 

Język włoski:

 

Istnieje również możliwość dołączenia do naszej grupy na FB (link, kontakt: [email protected]).