W 80 blogów dookoła świata

Rosyjskie desery – „W 80 blogów dookoła świata”

Pomimo noworocznych postanowień części z nas, że co jak co, ale w tym roku zaczniemy dbać o linię, 22 edycja naszej akcji „W 80 blogów dookoła świata” jest poświęcona deserom z różnych krajów. A że ja nie jestem jakimś specjalnym znawcą tematu i oprócz makowca i babki drożdżowej w taki smakołykach za bardzo się nie orientuję, znalazłam ciekawy wywiad na ten temat z cukiernikiem i szefem kuchni Kuźmą Lożnikowem. A, i przy okazji będzie trochę nowych słówek!

Wywiad może nie jest dość długi, ale że jego bohaterem jest specjalista w zakresie cukiernictwa i właściciel kilku restauracji, pojawiło się w nim kilka elementów dotyczących promowania nazw nowych dań, aby się lepiej sprzedawały czy gustów rosyjskich klientów.

Dlatego też wybrałam te fragmenty, które bezpośrednio są związane z naszym tematem przewodnim i dadzą nam obraz jak to z tymi słodkościami w Rosji jest.

Nasi rodacy zdecydowanie wolą to, co jest znajome, bardziej zrozumiałe i domowe, o nazwach, które już obiły się o uszy. Tak jak wcześniej, najbardziej popularne są takie desery jak tort Napoleon (наполеон), tort śmietanowy (сметанник), miodownik (медовик), sernik (чизкейкpiękne słówko!, przyp. tłum.), tiramisu (тирамису), panna cotta (панакотаrównie piękne, nie trzeba zapamiętywać obcej pisowni, gdyż ta została dostosowana do norm języka rosyjskiego, przyp. tłum.). (…) Z bardziej współczesnych deserów Rosjanom przypadły do gustu jedynie cupcake’i (капкейки) i makaroniki (макароны).

Czyli prawie jak u nas – chociaż, zaraz, zaraz, a co z moją ukochaną szarlotką czy piernikiem? Czyżby słowiańskie gusta różniły się aż tak bardzo? 😉 Szalotkę można przetłumaczyć jako яблочный пирог, choć w tym przypadku „ciasto z jabłkami” może wiele oznaczać, a piernik to пряник.

Ale, oczywiście, świat idzie do przodu, więc zgodnie z tym, co mówi Kuźma, rosyjskie smaki również się zamieniają:

W Rosji cukiernictwo wciąż znajduje się w stadium rozwoju. Suche biszkopty (бисквиты) i tłuste kremy ustępują miejsca soczystym, delikatnym tortom i ciastom – miodownikom, napoleonom czy sernikom. Zwłaszcza młodzież gustuje w takich europejskich smakach, zwraca uwagę na ładnie podane jedzenie, a już starsze pokolenie po staremu woli suchy biszkopt z kremem, wszystkim znane ziemniaki i „słodkie rurki” (сахарные трубочкиrodzaj słodkiego ciasta, które się smaży podobnie jak naleśniki, a po usmażeniu zawija w rurkę, przyp. tłum.). To smaki ich dzieciństwa, to nostalgia, najbardziej wyraziste wspomnienia. Oczywiście,  teraz mamy inne produkty, dlatego trudno uzyskać taki sam smak, jaki wcześniej miały te desery, ale jeśli by się postarać, na pewno by się udało. W naszych restauracjach ziemniaki, desery lodowe i eklery (эклеры) cieszą się dużą popularnością. Jednak trochę je unowocześniamy, aby nie były zbyt tłuste i ciężkie. I tak udaje się wszystkim dogodzić.

(Pełny tekst wywiadu znajdziecie tutaj)

Ach, aż mnie naszła ochota, żeby ukroić sobie do porannej kawy kawałek… (zaraz, zaraz, co tam jest na półce?) wuzetki! W końcu jakoś trzeba zacząć ten tydzień 😉

Jeśli natomiast jesteście spragnieni smakołyków z innych części świata, koniecznie przeczytajcie wpisy pozostałych blogerów w ramach 22 edycji „W 80 blogów dookoła świata„:

 

Zapraszam również na stronę naszego projektu Blogi językowe i kulturowe.