rosyjski zapozyczenia

Ciekawy język rosyjski

Nikt mi nie powie, że przysłowiowe „siedzenie na Fejsbuku” nic nie wnosi i jest jedynie stratą czasu. Poniżej parę ciekawostek dotyczących języka rosyjskiego znalezionych w otchłaniach Runetu – wiedzieliście o tym?

Jakie znacie słowa na literę „й”? – No… „йод, йога”… Okazuje się, że jest ich 74! Podobnie ciekawą grupę tworzą wyrazy, uwaga, na „ы” – to głównie nazwy rosyjskich miast i rzek: „Ыгыатта”, „Ыллымах”, „Ынахсыт”, „Ыныкчанский”, „Ытыккюёль”. Uff.

W Księdze Rekordów Guinnessa z 1993 roku za najdłuższe rosyjskie słowo uznano „рентгеноэлектрокардиографического”, a w wydaniu z 2003 roku zwyciężyło „превысокомногорассмотрительствующий”.

Są też rekordowo długie czasowniki – „переосвидетельствоваться”, „субстанционализироваться” oraz „интернационализироваться”. A rzeczowniki? Proszę bardzo: „человеконенавистничество” i „высокопревосходительство”.

Próbowaliście stworzyć formę 1 os. l. poj. dla czasowników „zabraknąć” i „dnieć”? No właśnie. Podobnie jest z rosyjskim „победить” –  япобедю? побежу? побежду? Nie, dlatego stosuje się inne konstrukcje, które umożliwiają użycie tego czasownika w pierwszej osobie, np. „я одержу победу”.

Źródło: gdzieś na vk.com;)