Wrześniowa gra językowa „tabu” po rosyjsku

Wrzesień to nie tylko powrót do szkoły i często do pracy po okresie urlopowym, ale również miesiąc, w którym od 15 lat jest obchodzony Europejski Dzień Języków. Przypada on 26 września, a my z tej okazji wraz z innymi blogerami językowymi zorganizowaliśmy dla Was już po raz drugi ciekawą akcję pt. „Miesiąc Języków”. W moim wpisie znajdziecie przykład gry językowej, która ułatwi Wam naukę języka rosyjskiego.

.

„Miesiąc Języków”

Ideą naszej akcji jest pisanie dla Was artykułów o nauce języka i kulturze danego regionu prawie przez cały miesiąc, od 1 do 25 września. 26 dnia będziemy podsumowywać naszą akcję, a w Wasze ręce trafi zbiór ciekawych artykułów 🙂 Więcej informacji o akcji „Miesiąc Języków” znajdziecie na blogu naszego projektu Blogi Językowe i Kulturowe.

.

Gra „Tabu”

W ramach swojego wpisu chciałam Was zainspirować do nauki języka poprzez zagranie w grę. Czy znacie „Tabu”? To bardzo prosta i kreatywna gra, polegająca na tym, że gracze podzieleni na dwie grupy otrzymują karty z kilkoma słowami na każdej. Jest tam zapisane słowo główne, które musi odgadnąć nasza grupa i kilka słów, których nie możemy użyć, próbując naprowadzić zespół na właściwe rozwiązanie. Możemy sobie pomagać gestami i dźwiękami niekoniecznie werbalnymi. Każde odgadnięte słowo to punkt dla naszej grupy. A żeby było śmieszniej, na wytłumaczenie i odgadnięcie słowa mamy określoną ilość czasu, np. 60s ze stoperem w ręce.

Gra jest bardzo kreatywna i zmusza do nietuzinkowego podejścia do danego słowa, zwłaszcza że często podane wyrazy, których nie wolno używać, to takie, które w pierwszej kolejności kojarzą się ze słowem do odgadnięcia.

A dlaczego by nie wykorzystać tej gry do nauki języka obcego? Zwłaszcza że karty możemy sami stworzyć, wykorzystując słownictwo na danym poziomie.

.

Korzyści z językowego „Tabu”

  • tworząc karty, uczymy się nowych słówek
  • dostosowujemy słownictwo do swojego poziomu językowego
  • ćwiczymy mówienie w obcym języku
  • uczymy się myślenia abstrakcyjnego w języku obcym (najpierw dla wprawy warto zagrać w grę w języku polskim)

Oczywiście, możemy również dostosować zasady do swoich potrzeb, np. wydłużyć czas na udzielenie odpowiedzi albo nawet zagrać samemu. Najważniejsze, żeby sens gry został zachowany.

Poniżej przygotowałam dla Was przykładowe karty. Możecie skorzystać z nich lub stworzyć własne (im więcej kart, tym lepiej). Aby pozostać we wrześniowych klimatach, wykorzystałam słownictwo kojarzące się z tym miesiącem.

Tabu cz. 1

Tabu cz. 2

.

„Miesiąc Języków” we Francji i Turcji

W ramach akcji zapraszam Was do przeczytania wpisu Uli, który ukazał się 7 września i dotyczy wyrażeń w języku francuskim związanych z jesienią. Natomiast 9 września czeka na Was od godz. 9:00 wpis-niespodzianka na blogu „Turcja okiem nieobiektywnym„.

Miłej lektury!