serwis VKontakte

VKontakte jako sposób na naukę rosyjskiego

Przyznajcie się, ile czasu dziennie poświęcacie na przeglądanie social mediów – lajkowanie zdjęć znajomych, komentowanie i udostępnianie różnych treści? A gdyby tak połączyć tę czynność z nauką języka? Dobrym sposobem jest założenie konta w rosyjskim serwisie społecznościowym VKontakte.

Serwis powstał w 2006 roku i obecnie jest najbardziej popularnym portalem społecznościowym w Rosji. Jeśli macie rosyjskich znajomych, to właśnie tam skupia się ich społecznościowa działalność w internecie (a właściwie „runecie”, czyli rosyjskiej części internetu), a konto na Facebooku jest tym dodatkowym, żeby głównie mieć kontakt z europejskimi znajomymi.

Działanie serwisu jest bardzo podobne do tych nam już znanych – można zakładać profile prywatne, strony, dodawać znajomych, lubić i udostępniać ich aktywności, prowadzić płatne kampanie reklamowe etc. Chociaż jest tam zdecydowanie mniej reklam, a te, które są widoczne, nie są tak ekspansywne i narzucające się. Ale o funkcjonalnościach serwisu możecie przekonać się sami, zakładając na nim konto.

.

VKontakte – korzyści językowe

To jest zagadnienie, które będzie nas dzisiaj najbardziej interesować – do czego może nam się przydać konto w VKontakcie, jeśli się uczymy języka rosyjskiego?

  • poznanie nowych słówek – cały interfejs jest po rosyjsku (choć można go przełączyć na wersję polskojęzyczną, ale przecież w naszym przypadku nie będziemy tego robić), więc możemy poznać specjalistyczne słownictwo takie jak „strona główna”, „zakładka”, „menu”, „lubię to”. Na początku może nas denerwować, że szybko nie jesteśmy w stanie trafić do poszukiwanej przez nas informacji, ale ani się spostrzeżemy, a już inna wersja językowa nie będzie przeszkodą (zwłaszcza że nawigacja serwisu jest dość intuicyjna);

 

  • poznanie innych użytkowników i możliwość korespondowania po rosyjsku – nie przejmujcie się, że macie mało (lub wcale) znajomych, którzy korzystają z VKontakte. Też kiedyś miałam ten dylemat, ale zauważyłam, że ludzie są chętni do nawiązywania znajomości – często otrzymuję zapytania o to skąd jestem, czym się interesuję etc. Jest to doskonała okazja do porozmawiania na różne tematy i poćwiczenia pisania po rosyjsku 🙂 (zwłaszcza kiedy rozmawiamy na czacie, co wymaga szybszej reakcji);

 

  • obserwowanie wybranych społeczności i użytkowników – w zależności od tego, co Was interesuje (rosyjska muzyka, literatura, sport etc.) warto wybrać sobie kilka tematycznych profili i na bieżąco je obserwować. Ja obserwuję m.in. społeczność „Я – переводчик”, w której pojawia się wiele przydatnych treści dla tłumaczy. Ciekawie jest też śledzić dyskusje dotyczące tłumaczeń – w VKontakte ze względu na geografię częściej rozmawia się o językach azjatyckich, co jest czymś innym w porównaniu do forów, na których działają głównie polscy tłumacze.  Dzięki takim działaniom mamy szansę dotrzeć do ciekawych treści, artykułów, video etc., które pomogą nam nauczyć się przydatnych zwrotów, a przy okazji poszerzą naszą wiedzę na dany temat;

 

  • kontakt z żywym językiem i popkulturą – wiadomo, że w internecie nie używa się języka Puszkina. Do tego dochodzą memy, anegdoty, dowcipy i cały „lolcontent”, które znacznie mogą poszerzyć naszą świadomość językową. Niektórych kontekstów z pewnością nie będziemy rozumieć, ale podobnie jak w polskich wynikach wyszukiwania, zawsze możemy skorzystać z serwisów typu question & answer i dowiedzieć się, nawet pobieżnie, o co chodzi.