e-learning

Educaplay – serwis z grami edukacyjnymi

Szukacie ciekawych pomysłów na gry językowe o różnych poziomach zaawansowania i skomplikowania? Warto skorzystać z platformy edukacyjnej Educaplay, która jest dostępna nieodpłatnie (jest kilka płatnych opcji premium dla bardziej wymagających użytkowników). W dzisiejszym wpisie zamieszczam kilka przykładowych zadań, opracowanych za jej pomocą.

.

Jakiś czas temu pisałam o podobnej platformie e-lerningowej Kahoot! oraz narzędziu do wideokonferencji Webex Meeting. Warto się również z nimi zapoznać – te narzędzia mogą się przydać zarówno osobom uczącym się języków obcych, jak i tym, które uczą innych.

Dzisiaj natomiast będzie parę słów o platformie www.educaplay.com. Na stronie głównej znajdziecie wersje demonstracyjne wybranych gier, więc zagranie w kilka z nich (nie zajmie Wam to wiele czasu) od razu da Wam wyobrażenie, jaki rodzaj zadań można tworzyć z użyciem tego narzędzia.

Sam proces rejestracji konta jest bardzo intuicyjny i nie będę mu poświęcać czasu, a każdą nową grę tworzymy, klikając w zielony przycisk „New activity”.

.

Mamy możliwość wyboru następujących opcji:

  • typ gry (krzyżówka, rozsypanka wyrazowa, puzzle etc.)
  • język (jest dostępna wersja polska, choć z pewnymi błędami. Nie ma natomiast rosyjskiego – w swoich zadaniach ustawiłam język angielski, ale może się zdarzyć, że nie wszystkie gry będą się poprawnie wyświetlać ze względu na uzupełnienie poszczególnych pól cyrylicą). Sama platforma natomiast jest dostępna w językach angielskim, hiszpańskim i francuskim
  • tytuł i opis
  • dziedzina wiedzy (wybrałam „języki obce”)
  • kategoria wiekowa (dla kogo przeznaczone jest zadanie)

System również posiada dane dotyczące systemów edukacji w poszczególnych krajach (dla Polski nie jest on dostępny, choć można zgłosić takie zapotrzebowanie).

Utworzone zasoby można udostępnić innym osobom (nie muszą być zarejestrowane na platformie) lub zamieścić na innej stronie.

.

Poniżej zamieszczam kilka przykładowych gier językowych po rosyjsku – ich opracowanie było w miarę intuicyjne; dodatkowo do każdego typu gry jest załączony krótki tutorial w formie wideo, co znacznie ułatwia sprawę.

.

Matchning columns game

W tym typie ćwiczenia należy kliknąć na słówko z kolumny A i połączyć je poprzez kolejne kliknięcie z odpowiednim wyrazem z kolumny B.

Link do ćwiczenia >>>

.

Dialogue

W tym zadaniu możemy ćwiczyć wymowę poprzez dialogi. Ja wybrałam akurat wersję z dźwiękiem i dodałam nagrane przez siebie pliki audio, ale rozmowa może być również dostępna tylko w formie tekstowej.

Link do ćwiczenia >>>

.

Right words order

Natomiast w tym rodzaju zadania należy ułożyć litery w odpowiedniej kolejności, aby powstało określone słowo. Ile czasu Wam to zajęło? 😉

Link do ćwiczenia >>>
.

Mam nadzieję, że się przyda 😉 Koniecznie dajcie znać, czy Wam się podoba to narzędzie.

.